لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۱

نخست وزیر ترکیه فرانسه را به «نسل کشی» در الجزایر متهم می کند


نخست وزیر ترکیه فرانسه را به «نسل کشی» در الجزایر متهم می کند
نخست وزیر ترکیه فرانسه را به «نسل کشی» در الجزایر متهم می کند

ترکیه فرانسه را به نسل کشی در الجزایر در بیش از ۶۰ سال پیش متهم کرده است.
این اتهام را رجب طیب اردوغان نخست وزیر روز جمعه، یک روز پس از آن عنوان کرد که قانون گذاران فرانسه لایحه ای را تصویب کردند که انکار علنی قتل های جمعی ارامنه در دوره امپراتوری عثمانی در ترکیه نزدیک به یک قرن پیش را جرم می داند.
ارمنستان می گوید در جریان جنگ جهانی اول یک میلیون و ۵۰۰ هزار ارمنی توسط سربازان امپراتوری عثمانی کشته شدند. مورخین آن واقعه را یکی از بدترین کشتارهای قرن بیستم توصیف می کنند. ترکیه، در حالی که قتل ارامنه را قبول می کند می گوید در شمار مرگ ها گزافه گوئی شده است، نمی تواند نسل کشی تلقی شود و پیامد جنگ داخلی بود.
اردوغان روز جمعه به تصویب لایحه در پارلمان فرانسه پاسخ داد و استعمارگران فرانسوی را متهم ساخت که ۱۵ درصد جمعیت الجزایر را از آغاز سال ۱۹۴۵ قتل عام کردند.
او گفت تصویب لایحه در مجلس نمایندگان پارلمان فرانسه نمونه ای روشن از این است که چگونه نژاد پرستی، تبعیض و احساسات ضد اسلامی به اوج جدیدی در فرانسه و در اروپا رسیده است.
ترکیه سفیر خود را از پاریس فراخوانده است و نیروی دریایی فرانسه را از استفاده از آبهای ساحلی ترکیه ممنوع می کند. همچنین محدودیت هایی بر استفاد از حریم هوایی ترکیه توسط هواپیماهای نظامی فرانسه برقرار ساخته است.
اردوغان نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه را متهم کرده است که در کوشش برای انتخاب دوباره در سال آینده، سعی دارد حمایت صدها هزار فرانسوی ارمنی تبار را بدست آورد.
فرانسه از واکنش ترکیه ابراز تاسف کرده است. آلن ژوپه وزیر امور خارجه روز جمعه در بیانیه ای دو کشور را، که عضو ناتو هستند، شریکان استراتژیک نامید.

XS
SM
MD
LG