لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

مرکل: اگر ترکیه سفر بی ویزای شهروندانش را می خواهد، قانون ضد تروریسم را اصلاح کند


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و رجب طیب اردوغان - آنکارا، فوریه ۲۰۱۶
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و رجب طیب اردوغان - آنکارا، فوریه ۲۰۱۶

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت به رئیس جمهوری ترکیه گفته است که آنکارا باید به شرایط اتحادیه اروپا متعهد باشد از جمله در بازبینی قوانین ضدترور، تا بند سفر بدون ویزای شهروندانش به اروپا تحقق یابد.

خانم مرکل این سخنان را روز دوشنبه پس از دیدار با رجب طیب اردوغان در استانبول ایراد کرد. خانم مرکل همچنین درباره لغو مصونیت پارلمانی ترکیه ابراز نگرانی کرد. وی در عین حال بر تعهد خود به توافق ترکیه و اتحادیه اروپا با هدف کنترل موج مهاجرت به اروپا تاکید کرد.

در چارچوب این توافق اتحادیه اروپا با معافیت ویزای کشورهای اروپایی برای شهروندان ترکیه موافقت کرد. ترکیه بیشتر تعهدات ۷۲ موردی خود را به انجام رسانده اما سرباز زدن از بازبینی قوانین ضدترور به نظر می رسد که به مانعی در سر راه تبدیل شده است.

صدر اعظم آلمان در اظهاراتی که از تلویزیون های کشورش پخش شد تصریح کرد که "ما باید به تمامی موارد عمل کنیم."

ترکیه به آنچه که "استاندارد دوگانه" توسط اتحادیه اروپا می داند معترض است و خواستار آن است که بروکسل در این اختلاف موضع خود را اتخاذ کند.

ییغیت بولوت مشاور اقتصادی اردوغان روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه خبری دولتی ترکیه گفت این کشور می تواند "هر تصمیم رادیکالی" بگیرد و اگر اتحادیه اروپا از انجام تعهداتش به شهروندان ترکیه سرباز زند، حاضر است توافق گمرکی با اتحادیه اروپا را متوقف کند.

بولوت گفت "تمامی توافق ها می تواند تعلیق شود. تمامی روابط با اتحادیه اروپا می تواند مورد بازبینی قرار گیرد."

XS
SM
MD
LG