لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

پایان ماه عسل ترکیه و اروپا؛ اردوغان: راه ما از اتحادیه اروپا جداست


رجب طیب اردوغان به دنبال تغییر قانون اساسی ترکیه است و به دنبال آن است که اختیار رئیس جمهوری را افزایش دهد.
رجب طیب اردوغان به دنبال تغییر قانون اساسی ترکیه است و به دنبال آن است که اختیار رئیس جمهوری را افزایش دهد.

در حالی که اتحادیه اروپا بعد از سال ها، طرح لغو روادید برای شهروندان ترکیه را در دستور کار دارد، رجب طیب اردوغان در اظهارنظری تند، شروط اروپا برای ترکیه لغو روادید را رد و به آن اعتراض کرد. آقای اردوغان می گوید راه ترکیه و اتحادیه اروپا از هم جداست.

اعتراض رئیس جمهوری ترکیه به درخواست اتحادیه اروپا برای تغییر برخی قوانین این کشور است.

اتحادیه اروپا از ترکیه خواسته قوانین خود را بیشتر با معیارهای حقوق بشری اتحادیه اروپا هماهنگ کند. از جمله قوانینی که اروپا از ترکیه خواسته اصلاح کند، مقرراتی تحت عنوان "مبارزه با تروریسم" است.

فعالان مدنی و حقوق بشر در دو سال اخیر تاکید دارند قوانین ضدتروریستی ترکیه، هر چند هدفش برخورد با تروریست ها استT اما عملا حقوق متهمان و افراد عادی با آن نادیده گرفته می شود.

آقای اردوغان روز جمعه گفت: "اتحادیه اروپا می‌گوید شما به خاطر ویزا، قانون ضدتروریسم خود را تغییر دهید. ببخشید، اما ما راه خودمان را می‌رویم و شما هم می‌توانید راه خودتان را بروید."

پیشنهاد اتحادیه اروپا در حالی برای تغییر قانون ضدتروریسم ترکیه، یکی از پنج شرطی است که این اتحادیه برای آنکارا گذاشته است. آقای اردوغان به شروط دیگر اشاره ای نکرد.

این هفته اتحادیه اروپا از اعضای خود خواست که با سفر شهروندان ترکیه به کشورهای اروپایی بدون اخذ ویزا موافقت کند. این می تواند یک قدم عملی برای ترکیه در پیوستن به پیمان شنگن باشد.

ترکیه از دهه پیش در انتظار پیوستن به اتحادیه اروپاست، اما از سویی هم مایل نیست برخی قوانین خود را تغییر دهد. بخصوص که در دو سال اخیر با ظهور داعش، تنش ها در جنوب ترکیه بین دولت و شبه نظامیان کرد افزایش یافت.

در شش ماه اخیر صدها شبه نظامی کرد در درگیری با نیروهای دولتی ترکیه کشته شده اند و در مقابل، کردها نیز چند حمله تروریستی در شهرهای استانبول و آنکارا انجام دادند.

اظهار نظر روز جمعه آقای اردوغان، با تنش های سیاسی آنکارا همزمان شده است. سه روز پیش احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه به خاطر اختلاف با رئیس جمهوری استعفا داد.

رجب طیب اردوغان به دنبال تغییر قانون اساسی ترکیه است و به دنبال آن است که اختیار رئیس جمهوری را، که تقریبا سمتی تشریفاتی است، افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG