لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

اردوغان پیروز انتخابات ترکیه شد


در ترکیه، رجب طیب اردوغان، با کسب تقریبا ۵۴ درصد از آراء در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: «رئیس کمیسیون عالی انتخابات می گوید که اردوغان با اکثریت مطلق پیروز شده است.»

حرم اینجه، رقیب اصلی آقای اردوغان که تقریبا یک سوم آراء را بدست آورد نیز ضمن پذیرفتن نتیجه رای گیری از او خواست به جای «حزب بازی و فرقه گرایی» مانند رئیس جمهوری تمام مردم رفتار کند.

طرفداران حزب حاکم عدالت و توسعه، و متحد آن در انتخابات ترکیه، پس از اعلام نتیجه رای گیری توسط شورای عالی انتخابات در خیابان ها جشن و سرور برپا کردند.

مهمترین نتیجه این انتخابات تثبیت نظام ریاستی و اولویت رئیس جمهوری در سیستم سیاسی ترکیه است.

اردوغان گفت: «از فردا، با عمل به وعده هایمان، نظام ریاستی در ترکیه را کاملاً پیاده می کنیم.»

سولی اوزل، تحلیلگر سیاسی، درباره پیروزی اردوغان می گوید: «احتمالاً این پیروزی به این معنی است که ترکیه به سیاست هایش ادامه می دهد. مبارزه علیه تروریسم و شبه نظامیان وابسته به حزب کارگران کردستان در سوریه و عراق همچنان در صدر اقدامات دولت خواهد بود. به علاوه، اردوغان گفته است که مقدمات بازگشت بیش از دو میلیون مردم سوریه را که به ترکیه پناهنده شده اند، فراهم خواهد کرد. سئوال بزرگ در ذهن بسیاری، نحوه مشارکت ترکیه در ناتو است که در کنفرانس سران این ائتلاف تا دو هفته دیگر به خوبی روشن خواهد شد.»

در همین حال، حزب دموکراتیک خلق ها که طرفدار کردهای ترکیه بشمار می رود، و رهبر آن صلاح الدین دمیرتاش که از زندان نامزد شرکت در انتخابات شده بود، با کسب ۱۱ درصد از آراء و گذر از حد نصاب ده درصدی، به پارلمان این کشور راه یافت.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG