لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه؛ شمارش آرا برای تعیین پیروز رقابت اردوغان با محرم اینجه


 ۵۶ میلیون نفر در انتخابات ترکیه واجد شرایط رای دادن هستند.
۵۶ میلیون نفر در انتخابات ترکیه واجد شرایط رای دادن هستند.

شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه ادامه دارد؛ نتایج این شمارش آرا می‌تواند به تحکیم قدرت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری یا محدود ساختن بلندپروازی‌های سیاسی او منجر شود.

از صبح یکشنبه سوم تیر بیش از ۵۰ میلیون واجد شرایط رای دادن در ترکیه به پای صندوق های رای گیری رفتند تا رئیس جمهوری آینده و اعضای پارلمان این کشور را تعیین کنند.

تحلیلگران می گویند این بزرگترین آزمون برای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ۶۴ ساله ترکیه از زمان قدرت گرفتن است. او که پانزده سال پیش به قدرت رسید، همواره بی رقیب بود اما سیاست های داخلی و خارجی او و همچنین اصلاحات قانون اساسی او که به قدرت بیشتر خودش منجر شده، از محبوبیت او کاسته است.

شاید تا یک ماه پیش پیروزی مطلق اردوغان متصور بود اما پیامی که روز شنبه از استانبول شنیده شد، بر نگرانی حامیان اردوغان افزوده است. روز شنبه گروه بزرگی از مخالفان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در آخرین روز تبلیغات انتخاباتی در استانبول تجمع کردند. آنها امیدوار هستند «محرم اینجه» را در انتخابات یکشنبه به پیروزی برسانند.

«محرم اینجه» ۵۴ ساله نامزد راست میانه از حزب جمهوری‌خواه خلق است که اصلی ترین رقیب آقای اردوغان محسوب می شود.

رای گیری روز یکشنبه در ترکیه آغاز شد.
رای گیری روز یکشنبه در ترکیه آغاز شد.

رجب طیب اردوغان ۶۴ ساله امیدوار است بعد از تغییر قانون اساسی، با پیروزی در انتخابات، قدرت خود را بیش از پیش افزایش دهد. او در انتخابات اصلاح قانون اساسی سال پیش با اختلاف اندکی توانست رای آری برای افزایش اختیارات رئیس جمهوری و حذف سمت نخست وزیری به دست بیاورد.

اردوغان اگر پیروز انتخابات امروز شود، برای یک دوره ۵ ساله دیگر رئیس‌جمهوری ترکیه خواهد ماند.

این یک انتخابات زود هنگام است که قرار بود در ۲۰۱۹ برگزار شود، اما آقای اردوغان که قانون اساسی را تغییر داد، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

از مدتها پیش فعالان مدنی در ترکیه به سلطه خواهی اردوغان که در ۱۵ سال اخیر در سطح رهبری عالی کشور بوده، اعتراض دارند. آنها می‌گویند اردوغان ترکیه را به سمت خودکامگی و دیکتاتوری پیش می‌برد.

در مقابل، آقای اردوغان ادعا می‌کند که کشورهای خارجی در اعتراضات علیه او دست دارند. او بعد از کودتای نافرجام دو سال پیش، برخی کشورهای غربی را به تلاش برای سرنگونی خود متهم کرد؛ ادعایی که از سوی این کشورها قویا رد شد.

اینکه «محرم اینجه» چقدر شانس پیروزی دارد را انتخابات تعیین می کند. البته برخی نظرسنجی ها می‌گویند دست کم انتخابات به دور دوم می رود و شاید اردوغان آنجا پیروز شود.

برخی تحلیلگران می گویند به رغم تجمع بزرگ حامیان اینجه در روز شنبه در استانبول، بخش زیادی از رای دهندگان در مرکز و شرق ترکیه هستند که پایگاه اسلامگرایان حامی اردوغان است. مخالفان اردوغان امیدوار هستند همراهی مناطق کردنشین جنوب ترکیه را کسب کنند تا در انتخابات فردا اردوغان را شکست دهند.

در انتخابات یکشنبه چهار نامزد دیگر حضور دارند و نامزدی که در دور اول ۵۰ درصد بعلاوه یک رای را کسب کند، رئیس جمهور می شود. در صورتی که نامزدها این میزان رای را کسب نکنند، دو نفری که بیشترین رای را بیاورند دو هفته دیگر با هم رقابت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG