لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۷

اردوغان خود را پیروز انتخابات دانست


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه پس از انتحابات محلی روز یکشنبه به رقبای سیاسی خود هشدار داد که آنها بهای اتهامِ فساد زدن به او و حزبش را خواهند پرداخت.

اردوغان روز یکشنبه در میان هزاران هوادارش در آنکارا، خود را پیروز انتخابات محلی دانست که رفراندومی درباره عملکرد دولت او قلمداد می شود.

نتایج اولیه نشان می دهد حزب عدالت و توسعه اردوغان ۴۵ درصد آرا را از آن خود کرده است و رقیبش حزب جمهوری خواه خلق ۲۵ درصد آرا را بدست آورده است.

پیروزی اردوغان در انتخابات تنها چند روز پس از آن صورت می گیرد که دولتش به خاطر مسدود کردن دسترسی به سایت یوتیوب و توییتر مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

دولت اردوغان پس از انتشار فیلمی در یوتیوب که به نظر می رسد صدای ضبط شده مقامات ارشد او است، یوتیوب را فیلتر کرد. در این ویدیو گفته می شود صدای وزیر امورخارجه و دیگر مقامات ارشد ترکیه ضبط شده است که درباره انجام حملات ساختگی از خاک سوریه به ترکیه، به عنوان بهانه ای برای حمله به سوریه صحبت کنند.

پیشتر نیز در توییتر یک سری فایل های صوتی به اشتراک گذاشته شد که نخست وزیر و پسرش را به فساد متهم می کردند.

مسدود کردن یوتیوب و توییتر محکومیت بین المللی را به دنبال داشته است.

دولت سنی اردوغان از مخالفان بشار اسد حمایت می کند که تلاش می کنند رئیس جمهوری مورد حمایت ایران را سرنگون کنند. تحلیل گران می گویند ترکیه نقطه مهم ارسال تسلیحات به شورشیان سوریه است.

روز یکشنبه طی درگیری های انتخابات محلی ترکیه هشت نفر در سراسر کشور کشته شدند. مقامات می گویند درگیری ها در دو روستای جنوب شرقی نزدیک مرز سوریه رخ داد و ۱۳ نفر دیگر نیز در زد و خوردهای مسلحانه مجروح شدند.

برآورد شده بود ۵۰ میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند اما هنوز میزان مشارکت اعلام نشده است.
XS
SM
MD
LG