لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۱

بعد از شکست در شهرهای بزرگ؛ حزب اردوغان به نتایج انتخابات محلی در استانبول اعتراض کرد


در حالی که حزب «جمهوریخواه خلق» در انتخابات محلی ترکیه توانست رای شهرهای مهم این کشور از جمله آنکارا پایتخت این کشور را به دست‌آورد، حزب رجب طیب اردوغان اعلام کرد که به نتایج انتخابات در استانبول اعتراض کرده است.

بنابر گزارش رسانه های ترکیه حزب «عدالت و توسعه» روز سه شنبه ۱۳ فروردین اعلام کرد که به نتایج انتخابات شهرداری ها در تمام مناطق یعنی ۳۹ منطقه استانبول اعتراض کرده است.

انتخابات محلی ترکیه روز یکشنبه برگزار شد که براساس گزارش رسانه های ترکیه حزب عدالت و توسعه به عنوان حزب حاکم با کسب ۴۴/۳۱ درصد پیروز شده است اما در شهرهای بزرگ از جمله آنکارا پایتخت این کشور، استانبول، ازمیر، آدانا، آنتالیا و اسکی‌شهیر پیروزی را به حزب رقیب خود یعنی جمهوری خواه خلق واگذار کرد.

هنوز نتیجه قطعی و نهایی این انتخابات از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام نشده اما این شورا گفته است که نتایج موقت در اختیار احزاب سیاسی قرار گرفته است.

رقابت برای شهرداری در استانبول بین «بینالی‌ییلدریم» نامزد حزب عدالت و توسعه و «اکرم امام‌اوغلو» نامزد حزب جمهوری خواه خلق بسیار نزدیک پیش رفت و در نهایت شورای عالی انتخابات ترکیه پیروزی نامزد حزب جمهوری خواه خلق را تایید کرد.

در انتخابات شهرداری‌های استانبول نامزد حزب جمهوری خواه خلق ، با ۴۸‍/۷۹ درصد آرا حدود ۲۵ هزار رای بیش از رقیبش کسب کرد.

حزب عدالت و توسعه که ریاست آن بر عهده رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است، بعد از ۲۵ سال قدرت را در استانبول به حزب مخالفش باخته است.

به نظر می رسد حساسیت این انتخابات برای رئیس جمهور ترکیه تا حدی بوده است که آقای اردوغان پیشتر آن را مسئله مرگ و زندگی برای کشورش توصیف کرده بود.

انتخابات محلی ترکیه اولین رای گیری بعد از تغییر قانون اساسی این کشور محسوب می شد و بیش از ۵۷ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند که درصد مشارکت مردم در این انتخابات بیش از ۸۴ درصد اعلام شده است.

در این انتخابات ۱۲ حزب با هم رقابت کردند و دو حزب عدالت توسعه و حرکت ملی با هم «ائتلاف جمهور» و دو حزب جمهوری‌خواه خلق و حزب خوب با هم «ائتلاف ملت» را تشکیل داده‌ بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG