لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

ترکیه ۳۷۰ نهاد غیردولتی را به تعلیق درآورد


عکس آرشیو، تظاهرات در ترکیه در اعتراض به بسته شدن روزنامه ها
عکس آرشیو، تظاهرات در ترکیه در اعتراض به بسته شدن روزنامه ها

دولت ترکیه اعلام کرد فعالیت های ۳۷۰ گروه غیردولتی، از جمله گروه های حقوق بشری و حقوق کودکان، را به اتهام ارتباط با گروه های تروریستی متوقف کرده است. این سرکوب ها بخشی از فرایند پاکسازی کشور پس از کودتای نافرجام ترکیه در ماه ژوئیه محسوب می شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نعمان کورتولموش، قائم مقام نخست وزیر ترکیه، از منع فعالیت های این سازمان های غیردولتی در سراسر کشور دفاع کرد و گفت «این سازمان ها بسته نشده بلکه به تعلیق درآمده اند. شواهد محکم مبنی بر ارتباط آنها با تروریست ها در دست ماست.»

بیش از ۱۱۰ هزار نفر در ترکیه به دنبال سرکوب های پس از کودتای نافرجام از کار برکنار و یا تعلیق شده اند. ۳۷ هزار نفر نیز به اتهام ارتباط با فتح اﻟله گولن دستگیر و روانه زندان شده اند. دولت ترکیه معتقد است طرح کودتای نافرجام ژوئیه در کشور از سوی آقای گولن که در آمریکا بسر می برد برنامه ریزی و سازماندهی شده است. فتح اﻟله گولن این اتهامات را رد کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شبکه گولن را «سازمان تروریستی گولنی ها» خطاب کرده و گفته است که سرکوب بی سابقه در ترکیه برای جلوگیری از نفوذ براندازان رژیم به نهادهای دولتی ضروری است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG