لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۷

سه تن از وزرای دولت ترکیه استعفا دادند


پسران وزرای کشور و اقتصاد ترکیه در میان ۲۴ متهم به ارتشاء هستند که توسط پلیس ترکیه بازداشت شده اند. پسر وزیر مستعفی محیط زیست نیز بدوا در میان بازداشت شدگان بود اما مدت کوتاهی پس از بازداشت، آزاد شد.

وزیر محیط زیست و برنامه ریزی شهری ترکیه به جمع وزیران مستعفی دولت آن کشور پیوست و شمار وزرای مستعفی ترکیه را به سه تن رساند.

ساعاتی پس از استعفای وزرای کشور و اقتصاد ترکیه، که پسرانشان به اتهام ارتشاء همراه با ۲۲ تن دیگر در بازداشت به سر می برند، اردوغان بیرقدار، وزیر محیط زیست و برنامه ریزی شهری ترکیه نیز از مقام خود کناره گرفت.

پسر آقای بیرقدار نیز بدوا در میان بازداشت شدگان بود اما بعدا آزاد شد و اکنون آزاد است.
وزیران کشور و اقتصاد ترکیه روز چهارشنبه در ارتباط با یک رسوایی سطح بالای فساد مالی در این کشور، استعفا دادند.

پسران ظفر چاغلایان، وزیر اقتصاد و معمر گولر، وزیر کشور ترکیه در بین ۲۴ نفری هستند که هفته گذشته به اتهام اختلاس در پرونده ای که بانک دولتی هالک بانک نیز در آن دخالت دارد، بازداشت شدند.

روز یکشنبه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به رقبای خود هشدار داد که اگر بخواهند از رسوایی اختلاس برای تضعیف دولت او استفاده کنند، به دنبال آنها خواهد رفت و به گفته او، «دست آنها را خواهد شکست.»

همزمان با این اظهارات، معترضان خشمگین در میدان کادیکوی شهر استانبول جمع شدند و خواستار استعفای حزب اسلامگرای عدالت و توسعه آقای اردوغان شدند.

نخست وزیر ترکیه به اقدام تحقیقات مربوط به اتهام فساد دولتی با ایجاد تغییرات در پلیس واکنش نشان داده است. او برخی از مسوولان پلیس را به دلیل همکاری بدون اجازه با بازرسان تغییر داده است.

طرح های شهرسازی مورد حمایت اردوغان که خود شهردار سابق استانبول بوده است، یکی از دلایل اعتراضات بزرگ ضد دولتی علیه او در ماه ژوئن بود. آن اعتراضات با سرکوب پلیس همراه بود. معترضان مخالف نابود کردن یک پارک در استانبول بودند.

دست کم ۶ نفر در اعتراضات سه هفته ای علیه دولت اردوغان در آن زمان کشته و ۸۰۰۰ نفر مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG