لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

پلیس ترکیه در مورد فساد دولت تحقیق می کند


پلیس ترکیه روز سه شنبه تحقیقات گسترده ای را درباره فساد در شهرهای استانبول و آنکارا آغاز کرد و دست کم ۲۲ نفر، ازجمله کارمندان برجسته دولت و پسران دو وزیر کابینه بازداشت شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس حاکی است ظاهراً متحدان مهم رجب طیب اردوغان نخست وزیر، هدف حملات همزمان پلیس بودند.

خبرگزاری دولتی آنولو گزارش داد بازداشت شدگان پسر ظفر کاگلایان وزیر اقتصاد، پسر معمر گولر، وزیر کشور، شهردار ناحیه فاتح استانبول – مقر حزب اردوغان - و رئیس بانک دولتی هالک را شامل می شوند. پلیس همچنین از علی آقااوغلو، بساز بفروش مهم استانبول بازجویی کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت تحقیقات بر دستکاری در مناقصه های دولتی و رشوه گیری متمرکز است، و به نظر می رسد بخش ساختمانی، که درکانون توجه دولت بوده و عامل عمده ای در رشد اقتصادی ترکیه تلقی می شود، هدف آن است.

فرماندار استانبول عملیات پلیس را تائید کرد، اما حاضر نشد جزئیات بیشتری ارائه دهد. پلیس و دادستان ها اطلاعیه ای در باره تحقیقات صادرنکرده اند.

اردوغان گفت تا پرونده تکمیل نشده است اظهارنظر نخواهد کرد. با این حال، اردوغان روز سه شنبه در سخنانی در گورستانی در شهر قونیه ، به آنچه آن را تله هایی با انگیزه های سیاسی برای سرنگون کردن دولتش نامید اشاره کرد، و گفت «ما تسلیم تهدید ها نخواهیم شد.»

تحقیقات پلیس همچنین درحالی صورت می گیرد که حزب حاکم اسلامگرای عدالت و توسعه در جدالی برای کسب قدرت با یک جنبش اسلامی میانه به رهبری فتح الله گولن، شیخ مقیم آمریکا، درگیر است. عقیده براین است که این جنبش میلیون ها طرفداردر ترکیه دارد که درپیروزی حزب حاکم در سه انتخابات پیاپی از سال ۲۰۰۲ کارساز بوده اند.
XS
SM
MD
LG