لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

دستگیری ۱۶۵۶ کاربر شبکه‌های اجتماعی در ترکیه در طول شش ماه


دولت ترکیه روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد ۱۶۵۶ نفر در طول شش ماه گذشته به دلیل توهین به مقامات کشور در شبکه های اجتماعی یا ارتباط با سازمان های تروریستی رسما دستگیر شده‌اند و علاوه بر این افراد، تحقیقات در مورد حدود ۱۰ هزار کاربر دیگر هم در جریان است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت کشور ترکیه گفت اقدامات قضایی در مورد ۳۷۱۰ نفری که توسط نیروهای امنیت شناسایی شده‌اند انجام گرفته و در کنار دستگیری‌های فوق، ۷۶۷ نفر آزاد، ۱۲۰۳ نفر به صورت مشروط آزاد شده‌اند و ۸۴ نفر هنوز در بازداشت هستند.

از جمله اتهامات مطرح شده علیه این افراد «تحریک حس نفرت بین مردم، تحسین سازمان‌های تروریستی، نشر تبلیغات تروریست‌ها، اعلام بیعت آشکار با گروه‌های تروریستی، توهین به مقامات کشوری، و هدف قرار دادن یکپارچگی کشور و امنیت شهروندان عنوان شده است.

به دنبال کودتای نافرجام ۲۵ تیر ماه گذشته در ترکیه، دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری آن کشور وضعیت اضطراری در سراسر کشور اعلام کرد و ده‌ها هزار نفر نیز به ظن ارتباط با کودتا یا ابراز همبستگی با عوامل آن بازداشت، یا از محل کار خود اخراج شده‌اند.

کشورهای غربی، گروه‌های مدافع حقوق بشر و کارشناسان حقوقی بارها در این مدت در مورد سرکوب‌های گسترده ماه‌های اخیر در ترکیه ابراز نگرانی کرده‌ و برخی هم دولت را متهم کرده‌اند از کودتا به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب منتقدان استفاده می‌کند؛ آنکارا این اتهام را رد کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG