لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

ارمنستان و ترکیه دیپلماسی «فوتبال» را دنبال می کنند


عبدالله گل، رییس جمهوری ترکیه، در شهر «بورسا» در شمال غربی ترکیه، محل برگزاری مسابقه، از سرژ سرکیسیان، رییس جمهوری ارمنستان، استقبال کرد

روسای جمهوری ترکیه و ارمنستان با حضور در مسابقه مقدماتی فوتبال جام جهانی بین تیم های دو کشور در ترکیه، روند آشتی را که اخیرا آغاز کردند تقویت می کنند.

عبدالله گل، رییس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه در شهر «بورسا» در شمال غربی ترکیه، محل برگزاری مسابقه، از سرژ سرکیسیان، رییس جمهوری ارمنستان، استقبال کرد. عبدالله گل نخستین مرحله مسابقه مقدماتی را سال پیش در ارمنستان شاهد بود.

نیروهای امنیتی در بورسا تقویت شده اند، و رهبران ترکیه از طرفداران تیم فوتبال کشور خواسته اند مهمان نواز باشند و از اقدامات تحریک کننده پرهیز کنند.

ارمنستان و ترکیه هفته پیش پس از یک قرن خصومت یک قرارداد تاریخی برای برقراری مناسبات دیپلماتیک امضا کردند و مرز مشترک خود را بازگشایی کردند.

این توافق باید به تصویب پارلمان های دو کشور برسد، و هر دو کشور با برقراری روابط نزدیک دو جابنه شدیدآً مخالفت می کنند.

در بورسا گروهی از مردم به گرم شدن مناسبات بین ترکیه و ارمنستان اعتراض کردند. آنها در حالی که پرچم های ترکیه و جمهوری آذربایجان را تکان می دادند، ادعاهای ارمنستان را که ترک ها در سالهای دهه ۱۹۹۰ مرتکب نسل کشی شدند، محکوم کردند.

ارامنه می خواهند کشتارها به عنوان نسل کشی شناخته شود. ترکیه ادعای نسل کشی را به شدت رد می کند.

ترکیه می گوید در شمار ارامنه ای که کشته شدند غلو می شود و در جریان سقوط امپراتوری عثمانی بسیاری از ترک ها نیز کشته شدند.

اختلاف ارضی بین ارمنستان و آذربایجان، متحد ترکیه، نیز کوشش برای عادی سازی مناسبات را پیچیده می کند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز سه شنبه از ارمنستان و آذربایجان خواست در مورد منطقه قره باغ علیا با یکدیگر صلح کنند تا پارلمان ترکیه بتواند قرارداد آشتی با ارمنستان را تصویب کند.

XS
SM
MD
LG