لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۸

انتخابات مجلس مؤسسان در تونس شفاف و آرام برگزار شد


انتخابات مجلس مؤسسان در تونس شفاف و آرام برگزار شد
انتخابات مجلس مؤسسان در تونس شفاف و آرام برگزار شد

انتخابات پارلمانی تونس شامگاه يکشنبه طبق برنامه رأس ساعت ۷ بعد از ظهر به وقت محلی به پايان رسيد. ناظران انتخاباتی که در طول مدت رأی گيری در حوزه های مختلف حضور داشتند، روند کلی انتخابات را شفاف و فضای غالب بر کشور را آرام توصيف کردند.

بعد از گذشت ده ماه از مرگ جوان تونسی، محمد بو عزيزی در تونس، انتخابات مجلس مؤسسان اين کشور روز يکشنبه در فضايی آرام و با حضور بخش وسيعی از واجدان شرايط رأی دادن، برگزار شد.

مردم تونس طبق برنامه از صبح روز يکشنبه اول آبان، با وجود هوای گرم در مقابل حوزه های اخذ رأی در صف ايستاده بودند.

در شهر کوچک بيرالبی در حدود ۲۰ کيلومتری تونس، بسياری از مردم برای نخستين بار بود که در انتخابات شرکت کرده بودند، و ميزان حضور مردم در هيچيک از دوره های انتخابات در زمان بن علی، سابقه نداشت.

فؤاد مبزع، رييس جمهوری موقت تونس، نيز در اين انتخابات رأی خود را به صندوق انداخت. وی در زمان حکومت بن علی مقام رياست مجلس اعلای پارلمان تونس را بر عهده داشت.

مبزع پس از انتخابات گفت: خدا را شکر که بعد از انقلاب ۱۴ ژانويه به ساحل آرامش رسيديم، همه چيز برای ما روشن و مشخص است، و به اميد پروردگار آينده ما بهتر از حال خواهد بود. من در اينجا برای تونس آرزوی بهترين ها را دارم. می دانم که مردم تونس می توانند معجزه بيافرينند، همانطور که قبلاً اين کار را کردند و خيلی خوب قادر به درک دموکراسی راستين هستند.

در اين انتخابات حدود ۱۰۰ حزب و گروه سياسی تونس برای کسب ۲۱۷ کرسی مجلس مؤسسان که قرار است پيش نويس قانون اساسی جديد را تهيه و اعضای کابينه دولت موقت را تعيين کند با يکديگر به رقابت پرداختند. اين مجلس همچنين تاريخ برگزاری انتخابات رياست جمهوری را قرار است، معين کند.

ناظران انتخاباتی بين المللی ضمن ابراز رضايت از برگزاری انتخابات روز گذشته، روند آن را شفاف و سالم توصيف کردند.

XS
SM
MD
LG