لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

افزایش فشار بر دولت اسلامگرای تونس


بزرگترین اتحادیه کارگری تونس خواهان انحلال دولت اسلامگرا شده است و وزیر کشور می گوید آماده است استعفا دهد. در همین حال مردان مسلح ۸ سرباز تونسی را در نزدیکی مرز الجزایر کشتند.

به گزارش رویترز، حسین عباسی، دبیرکل اتحادیه کارگری عمومی تونس، روز سه شنبه در بیانیه ای گفت «اتحادیه می خواهد دولت فعلی منحل شود ویک دولت تکنوکرات به رهبری یک شخصیت مستقل جای آن را بگیرد.»

پیشتر، لطفی بن جدو وزیر کشور، قاضی و سیاستمدار مستقل، گفت آماده است استعفا دهد.

او به یک ایستگاه رادیویی محلی گفت برای نجات تونس از تنگنای فعلی باید یک دولت وحدت ملی تشکیل شود.

روز دوشنبه، یکی از شریکان کوچک ائتلاف النهضه، حزب عرفی التکتل، تهدید کرد اگر دولت وحدت ملی تشکیل نشود، از ائتلاف خارج خواهد شد، و گفت برای پایان دادن به اعتراضات گسترده که روز به روزخشن تر می شود، چنین اقدامی لازم است.

النهضه، که در نخستین انتخابات تونس پس ازبرکناری زین العابدین بن علی رئیس جمهوری برنده شد، دربرابر درخواست های دست کشیدن از قدرت مقاومت کرده است.

در این میان، مردان مسلح ۸ سرباز تونسی را درنزدیکی مرز الجزایر، درناحیه ای که در آنجا نیروهای تونس در تعقیب ستیزه گران اسلامی وابسته به القاعده هستند، کشتند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی حاکی است اجساد سربازان روز دوشنبه، درحالی که گلوهایشان بریده شده بود، پیدا شد.

قتل آنها موجب اعتراضاتی در شهر کاسرین شد، و تظاهرکنندگان به دفتر محلی حزب النهضه حمله کردند.
XS
SM
MD
LG