لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

معترضان تونسی خواستار برکناری دولت شدند


سه روز پس از کشته شدن محمد براهمی، از رهبران مخالفان دولت آن کشور، تظاهرات خشونت بار روز یکشنبه نیز در تونس ادامه یافت. محمد براهمی روز پنجشنبه به ضرب گلوله در مقابل منزلش به قتل رسید و مراسم تشییع و تدفین پیکر او در روز شنبه به صحنه اعتراض به ترور او تبدیل شد و معترضان خواستار استعفای دولت شدند.

تظاهرات در شهر سیدی بوزید در جنوب تونس تا ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ادامه داشت . تظاهرکنندگان در خیابان ها آتش افروختند و به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند که منجر به جنگ خیابانی میان معترضان و پلیس شد.
همزمان، در شهر تونس پایتخت این کشور، در محل تظاهرات سکولار های ضد دولتی، صدها اسلامگرا در حمایت از دولت به خیابان ها آمدند.

مراسم تشییع و تدفین پیکر آقای براهمی روز شنبه با حضور خانواده او، اعضای اپوزیسیون تونس و ده ها هزار معترض به قتل او، در پایتخت تونس انجام شد و معترضان خواستار براندازی دولت اسلامگرای آن کشور به رهبری حزب حاکم اسلامگرای النهضت شدند.

همسر آقای براهمی نیز دولت و حزب النهضت را به خشونت و ترور برنامه ریزی شده متهم کرده و از مردم خواسته است از این تظاهرات برای سرنگونی دولت استفاده کنند.

در اعتراض به قتل آقای براهمی که از منتقدان دولت فعلی تونس بود و تلاش می کرد قانون اساسی جدیدی را برای آن کشور تدوین کند ٤٢عضو اپوزیسیون مجلس موسسان ملی آن کشور استعفا دادند.

این افراد که از اعضای احزاب مختلف اپوزیسیون هستند، همراه حزب جبهه خلق تونس خواستار منحل شدن مجلس موسسان ملی-نهاد های برآمده از آن- و نیز استعفای دولت فعلی تونس هستند.

در تلاش برای پایان دادن به تظاهرات و خشونت ها، برخی احزاب سکولار با حزب النهضت در گفتگو هستند تا به توافقنامه ای بر سر تقسیم قدرت در دولت برسند. سخنگوی مجلس موسسان ملی تونس که به تدوین قانون اساسی جدید آن کشور مشغول است، می گوید: پیش بینی می کند که این توافقنامه امروز حاصل شود.

قتل آقای براهمی دومین ترور اعضا سرشناس اپوزیسیون در تونس است. شکری بلعید، یکی دیگر از رهبران حزب جبهه خلق تونس نیز در ماه فوریه گذشته به ضرب گلوله کشته شد.
گزارشی از اعتراضات تونس (به زبان انگلیسی):
XS
SM
MD
LG