لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۰

تلاش رهبران سیاسی تونس برای تشکیل دولت ائتلافی


سربازان در ایستگاه های بازرسی در خیابان های شهر تونس مستقر شده اند
سربازان در ایستگاه های بازرسی در خیابان های شهر تونس مستقر شده اند

رهبران سیاسی موقت در تونس، روز یکشنبه تلاش برای تشکیل دولت موقت را آغاز کردند. این اقدام در پی سقوط زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق کشور تونس و فرار او از کشور به دنبال قیام های مردمی و استقرار حکومت موقت، صورت می گیرد. فواد المبزع، رئیس پارلمان تونس روز شنبه، یک روز پس از فرار بن علی به عربستان سعودی، به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرد.

آقای المبزع گفت از نخست وزیر تقاضا کرده است تا دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

شورای قانون اساسی تونس گفته است انتخابات ریاست جمهوری جدید باید ظرف ۶۰ روز آینده برگزار شود.

با آن که اوضاع شهر تونس، پایتخت این کشور در روز شنبه ناآرام گزارش شده بود، روز یکشنبه این شهر در وضعیتی تقریبا بدون خشونت است.

زین العابدین بن علی که به مدت ۲۳ سال بر تونس حکومت کرده بود در پی تظاهرات چند هفته ای مردم به عربستان سعودی پناهنده شده است.فساد حاکم بر کشور و بیکار ی گسترده از عوامل عمده اعتراض های خیابانی قلمداد شده است.

پلیس و نیروها ی ارتش درخیابانهای تونس درحال گشت زنی هستند. صدای تیراندازی هائی نیز گزارش شده است. زباله های ناشی از درگیری ها و غارت فروشگاه ها در شنبه شب در گوشه و کنار خیابانهای پایتخت همچنان به چشم می خورد.

فعالان در مصر از سقوط بن علی ابراز شادمانی کرده و گفتند امیدوارند که وقایع تونس منبع الهام جنبشی مشابه درمصر شود که حسنی مبارک، رئیس جمهوری کهنه کار مصر را به چالش بکشد.

دولت مصر روز شنبه بر حمایت خود از «انتخاب مردم تونس» تاکید کرد. وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای گفت قاهره اطمینان دارد که مردم تونس نخواهند گذاشت که این کشور به ورطه هرج و مرج کشیده شود.

اتحادیه عرب، مستقر در قاهره نیز با صدور بیانیه ای مستقل نیروهای سیاسی تونس را به نشان دادن وحدت برای حفظ آرامش دعوت کرد.

شورای امنیت و صلح اتحادیه آفریقا می گوید کفالت فواد المبزع را در سمت ریاست جمهوری تونس به رسمیت می شناسد.

نیکولا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه که سابقا تونس مستعمره آن بود، برای حمایت از روند دمکراتیک تونس ابراز آمادگی کرده است.

XS
SM
MD
LG