لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

زلزله در رسانه‌های آمریکا؛ دو شخصیت جنجالی ‌رسانه‌ای از فاکس نیوز و سی‌ان‌ان جدا شدند


تاکر کارلسون / دان لمون
تاکر کارلسون / دان لمون

شبکه خبری فاکس‌نیوز در یک بیانیه کوتاه اعلام کرد که این شبکه و تاکر کارلسون، «تصمیم به قطع همکاری» گرفته‌اند. در این بیانیه آمده است: «فاکس نیوز مدیا و تاکر کارلسون توافق کرده‌اند که به همکاری پایان دهند. آخرین برنامه آقای کارلسون جمعه ۲۱ آوریل پخش شد.»

به گزارش پولیتیکو آقای کارلسون جمعه گذشته برای آخرین بار برنامه پربیننده خود را اجرا کرد. او در آخرین اپیزود برنامه‌اش هیچ اشاره‌ای به جدایی از فاکس نیوز نکرد و در پایان گفت: «دوشنبه باز خواهیم گشت.»

دلیل قطع این همکاری اعلام نشده است، این خبر اما چند روز پس از اعلام توافق این شبکه با شرکت «دومینیون» برای پرداخت غرامت «۷۸۷ میلیون دلاری» اعلام شد.

شرکت دومینیون، سازنده دستگاه‌های شمارش رای، در برنامه‌های شبکه فاکس به همدستی با دموکرات ها برای شکست دونالد ترامپ، از طریق تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، متهم شده بود.

بسیاری از اسناد عرضه شده به دادگاه در شکواییه شرکت دومینیون به مطالب مطرح شده در برنامه آقای کارلسون مربوط بوده است.

کارلسون از محبوبیت بالایی بین محافظه کاران و جمهوری‌خواهان برخوردار است و برنامه‌های او به مسائلی چون «مهاجران غیرقانونی، جرایم، مسائل نژادی و جنسیتی» می‌پرداختند.

از سوی دیگر، شبکه خبری سی‌ان‌ان هم پس از ۱۷ سال، از قطع همکاری با دان لمون، مجری پرسابقه خود خبر داده است. لمون، که هفده سال در سی‌ان‌ان کار کرده بود، در ماه فوریه بر روی آنتن گفت که نیکی هیلی، نامزد ریاست جمهوری آمریکا «در دوران اوج خود نیست» و یک زن «در ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ سالگی در اوج زندگی خود است.»

او بعداً به خاطر این اظهار نظر در توییتر عذرخواهی کرد و روز بعد در «سی‌ان‌ان امروز صبح» ظاهر نشد.

اوایل ماه جاری، نشریه ورایتی گزارشی منتشر کرد مبنی بر این که لمون در گذشته نیز بر روی آنتن، اظهارات توهین‌آمیز دیگری در مورد زنان انجام داده و رفتار نامناسبی با همکاران زن در سی‌ان‌ان داشته است.

لمون در واکنشی نسبتا تند درباره اخراج شدنش در توییتر اظهار داشت که از اقدام این شبکه، «متحیر» شده است.

او نوشت: «هیچ وقت هیچ نشانه‌ای به من داده نشد که نمی‌توانم به کارهایی که دوست داشتم در شبکه ادامه دهم. واضح است که مسائل بزرگتری در بازی وجود دارد.»

با این حال، سی‌ان‌ان در توییتی اعلام کرد که اظهارات لمون «نادرست» است و به او «فرصتی برای ملاقات با مدیران پیشنهاد شد، اما در عوض بیانیه‌ای در توییتر منتشر کرد.»

XS
SM
MD
LG