لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۵

رئیس اجرائی افغانستان: راهبرد جدید ترامپ نتیجه بخش است


عبدالله عبدالله رئیس اجرائی افغانستان می گوید سیاست جدید دولت ترامپ در پایان دادن به کشمکش ۱۷ ساله در این کشور دارد کار می کند و نتیجه می دهد.

هالی مک کی در گزارش امروز در شبکه خبری فاکس نیوز، بخش هائی از گفتگوی اختصاصی خود با عبدالله عبدالله را نقل کرد.

عبدالله عبدالله که درحاشیه نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد، در این مصاحبه گفت: اگر آمریکا چنان اقدامی نمی کرد، می توانید تصور کنید که اکنون اوضاع چگونه بود. آمریکا استراتژی تازه اش را اعلام کرد. سایر کشورها و شرکا در ناتو را بسیج کرد. تعداد فرماندهان نظامی ما را دو برابر کرد... نیروی هوائی ما را مورد پشتیبانی قرار داد که می تواند زخمی ها را از منطقه درگیری خارج سازد. همه این اقدام‌ها زمان می برد، اما دارد کار می کند.

رئیس اجرائی افغانستان می افزاید بر خلاف راهبرد دولت اوباما که بر پایه «زمان» تنظیم شده بود ، راهبرد دولت ترامپ بر پایه «وضعیت» بنا شده است.

این سیاست به گفته عبدالله، دارد نتیجه می دهد و شما به زودی آثار مثبت آن را خواهید دید.

عبدالله می گوید نمی توان از هم اکنون پیش بینی کرد که نیروی زمینی آمریکا تا چه مدتی در درگیریهای افغانستان شرکت خواهد داشت، اما «به طور قطع تا ۵۰ سال آینده طول نخواهد کشید.»

به گزارش فاکس نیوز، ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیز از موفقیت های گام به گام نیروهای نظامی در آرام کردن کشور جنگ زده سخن گفته و در کنفرانس خبری اخیر در باره اوضاع جاری افغانستان گفت در مسیری قرار گرفته ایم که کم کم از حضور نیروها ی نظامی بکاهیم و در نهایت به پایان ماموریت خود در این کشور برسیم.

ژنرال نیکلسون افزود: طالبان تا پیش از روی کار آمدن دولت ترامپ بر این باور بود که آمریکا اراده پیروزی در جنگ را از دست داده است، اما آمریکا شمار نیروها را از۸۴۰۰ نفر به ۱۵ هزار نفر افزایش داد و طی سال گذشته داعش را از صحنه کشور بیرون رانده و نیروهای افغان را آموزش داده است، با این همه تنها ۹۰ درصد خاک کشور در کنترل دولت افغانستان است و طالبان در بقیه مناطق حضور فعال دارند.

عبدالله می گوید دولت افغانستان با پاکسازی در دستگاه‌های اطلاعاتی کشور به پیشرفت‌های بزرگی نائل آمده وهمین موفقیت‌ها بتدریج وضعیت کشور را بهبود می‌بخشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG