لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

پرزیدنت ترامپ برای تشدید تحریم‌های تجاری علیه کوبا آماده می‌شود


یکی از هتل‌های اسپانیایی ملیا در هاوانا، پایتخت کوبا
یکی از هتل‌های اسپانیایی ملیا در هاوانا، پایتخت کوبا

دولت ترامپ برای سفت و سخت تر کردن شش دهه تحریم های تجاری علیه کوبا آماده می شود. مقام های آمریکا می گویند این مهم روز دوشنبه با گشودن راه بعضی شکایت های حقوقی علیه شرکت های خارجی که از اموال توقیف شده توسط دولت کوبا پس از انقلاب ۱۹۵۹ استفاده می کنند، آغاز می شود.

از زمان بیل کلینتون تا امروز همه روسای جمهوری آمریکا اجرای بخشی از قانون «هلمز-برتون» مصوب سال ۱۹۹۶ را که امکان چنان شکایت هایی را فراهم می کند، به تعلیق درآوردند. علت صرفنظر کردن از اجرای این بخش از قانون تبعات آن برای شرکت های متحد آمریکا است که می تواند به ادعاهایی در تجارت بین الملل علیه ایالات متحده بیانجامد.

سرمایه گذاران عمده در کوبا شرکت تنباکو بزرگ بریتانیا «امپریال برندز» که در پروژه ای مشترک با دولت کوبا سیگارهای درجه یک تولید می کند؛ «ایبروستار» و «ملیا» هتلدارهای اسپانیا که یک رشته هتل را در سراسر کوبا در اختیار دارند و «پرنود-ریکارد» مشروبسازی فرانسوی است که با همکاری با یک تقطیر کننده دولتی کوبا «هاوانا کلوب» را تولید می کند.

مقام های آمریکا می گویند پرزیدنت ترامپ اجازه خواهد داد ماده ۳ قانون «هلمز-برتون» به شکلی محدود به اجرا گذاشته شود. این اقدام واکنشی متقابل به حمایت کوبا از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، خواهد بود. آمریکا از خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا، حمایت می کند.

فراهم کردن امکان شکایت های حقوقی محدود مشکلاتی در سرمایه گذاری در کوبا ایجاد خواهد کرد و ضربه ای سنگین به اقتصاد کوبا محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG