لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

پرزیدنت ترامپ: وضعیت را از نزدیک دنبال می‌کنم و اگر ترکیه پا را از حد فراتر بگذارد، مجازات می‌شود


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در تازه ترین واکنش به تنش‌ها در شمال سوریه، گفت به دقت و از نزدیک اوضاع در سوریه را دنبال می‌کند و افزود اگر ترکیه خارج از قاعده عمل کند، با مجازات‌های شدید مالی و تحریم‌ها روبرو می‌شود.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ماه در پیامی دو قسمتی در توئیتر گفت: «ترکیه مدت‌ها بود برنامه داشت به کردها حمله کند. این جنگ مدت زیادی است که بین آن‌ها جریان دارد. ما هیچ نیرو یا پایگاه نظامی در نزدیکی محل حمله نداریم. من تلاش می‌کنم این جنگ‌های بی‌پایان را خاتمه دهم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «من در حال گفت‌و‌گو با هر دو طرف هستم. برخی از ما می‌خواهند ده‌ها هزار سرباز به منطقه فرستاده و جنگ جدیدی را از اول شروع کنیم. ترکیه عضو ناتو است. برخی دیگر می‌گویند: از این قضیه بیرون بمانیم و اجازه دهیم خود کرد‌ها (حتی با کمک مالی ما) در نبردشان بجنگند.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «من نظرم این است که اگر ترکیه طبق قاعده رفتار نکرد، آنها را با تحریم‌ها و فشارهای مالی شدید هدف قرار دهیم. من به دقت اوضاع را زیر نظر دارم.»

قانونگذاران آمریکایی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، نگران خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هستند.

نیروهای نظامی ترکیه از روز چهارشنبه عملیاتی را در شمال سوریه آغاز کرده‌اند. نیروهای دموکراتیک سوریه در گزارش‌هایی گفته‌اند این حملات با ادوات سنگین و بمباران‌های هوایی، محله‌های غیرنظامی را هم هدف قرار داده است.

ایالات متحده آمریکا ۵۰ نیروی نظامی در آن منطقه داشت که با دستور پرزیدنت ترامپ، محل را ترک کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG