لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

پرزیدنت ترامپ: طالبان خطای بزرگی کردند و نمی دانند چطور جبران کنند


چندی پس از متوقف شدن مذاکرات صلح با طالبان رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که طالبان خطای بزرگی کرده اند و حالا نمی‌دانند چطور جبران کنند.

پرزیدنت ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت که «طالبان در هیچ زمانی با چنین شدتی که اکنون مورد اصابت قرار گرفته ، هدف قرار نگرفته بود.»

رئیس جمهور آمریکا همچنین در ادامه افزود که «کشتن دوازده نفر از جمله یک سرباز عالی آمریکایی ایده خوبی نبود. راه‌های به مراتب بهتری برای آمادگی مذاکرات وجود داشت. طالبان خطای بزرگی کردند و حالا نمی‌دانند چطور جبران کنند.»

پیش از این نیز رئیس جمهوری آمریکا حمله طالبان و قتل ۱۲ نفر، از جمله یک سرباز آمریکایی و یک سرباز ناتو را «اشتباه بسیار بزرگ» توصیف کرده بود.

پرزیدنت ترامپ اوایل این هفته مذاکرات صلح با طالبان را که خلیل زاد حدود یک سال درگیر آن بود، در اعتراض به بمبگذاری مرگبار هفته قبل در کابل پایان یافته اعلام کرد.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که « اگر آن‌ها نمی‌توانند بر سر یک آتش‌بس در این روزهای مهم مذاکرات صلح توافق داشته باشند، و حتی ۱۲ انسان بی‌گناه را می‌کشند، در آن صورت احتمالا قدرت این‌که بر سر یک توافق معنی‌دار به مذاکره بنشینند را هم ندارند.»

طالبان مسئولیت یک انفجار که در کابل روی داد را برعهده گرفت. این حمله ساعاتی پس از آن اتفاق افتاد که زلمی خلیلزاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا، «جزئیات کلیدی» یک توافق شامل خروج هزاران نیروی آمریکایی از افغانستان را در اختیار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گذاشت.

پیش از این نیز مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان تاکید کرده بود که «این توافق تا زمانی که مورد تائید رئیس جمهوری ایالات متحده قرار نگیرد، نهایی نشده است.»

همچنین الیوت اِنگِل، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات آشتی افغانستان، را احضار کرده است تا در یک جلسه علنی در نوزدهم سپتامبر (۲۸ شهریور) در برابر آن کمیته حاضر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG