لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

ان‌بی‌سی: احتمال دارد پرزیدنت ترامپ وزیر بازرگانی را از سمت خود برکنار کند 


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، ممکن است طی روزهای آینده وزیر بازرگانی ایالات متحده را از سمت خود برکنار کند.

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی در گزارشی نوشت که رئیس جمهوری آمریکا به دو تن از دستیاران خود گفته است که مشغول بررسی برکناری ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده است.

هنوز مقام‌های رسمی آمریکا نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ می‌شود که دیوان عالی ایالات متحده با اضافه کردن سوالی درباره وضعیت شهروندی افراد در پرسش‌نامه‌های مربوط به سرشماری سال آینده، ۲۰۲۰، در آمریکا مخالفت کرد.

پرزیدنت ترامپ روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که از تلاش برای افزودن این پرسش به سرشماری سال آینده دست خواهد کشید، اما گفت با صدور یک فرمان اجرایی از وزارت بازرگانی خواسته است داده های مرتبط با شهروندی را به دست بیاورد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا با صدور این فرمان اجرایی «می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که سرشماری سال ۲۰۲۰ آمار صحیحی از تعداد شهروندان، غیر شهروندان و افراد غیرقانونی ساکن در ایالات متحده آمریکا به دست خواهد داد. ما از تلاش‌های‌مان برای تعیین وضعیت شهروندی جمعیت ایالات متحده دست نکشیده‌ایم.»

منتقدان می‌گویند پرسش شهروندی باعث می‌شد اقلیت‌ها و مهاجران سرشماری را پر نکنند و این موجب تقویت موقعیت جمهوری‌خواهان در مناطق با اکثریت دموکرات شود.

سرشماری بیش از ۳۲۷ میلیون نفر از مردم ایالات متحده از آوریل سال بعد آغاز می شود. سرشماری از این جهت اهمیت دارد که تعیین می‌کند چه تعداد کرسی مجلس نمایندگان به هر ایالت تخصیص یابد و چگونه صدها میلیارد دلار بودجه فدرال توزیع شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG