لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۱

پرزیدنت ترامپ خروج از برجام و توقف آزمایش موشکی کره شمالی را از موفقیتهای سیاست خارجی آمریکا اعلام کرد


پرزیدنت ترامپ در یک تجمع انتخاباتی در ایالت مونتانا
پرزیدنت ترامپ در یک تجمع انتخاباتی در ایالت مونتانا

پرزیدنت ترامپ شب گذشته در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در یک تجمع انتخاباتی در ایالت مونتانا از مردم خواست برای ادامه موفقیت‌های حاصل در سیاست خارجی آمریکا، به نامزدان جمهوریخواه رای بدهند. آقای ترامپ خروج از برجام و متوقف شدن شلیک های آزمایشی موشکی از سوی کره شمالی را جزو موفقیت‌های سیاست خارجی آمریکا عنوان کرد.

پرزیدنت ترامپ در این سخنرانی به توافق اتمی با ایران به عنوان نمونه ای از توافقات بدی که در دوران دولت دموکرات‌ها به امضا رسیده بود اشاره کرد و گفت که رای به جمهوریخواهان در انتخابات کنگره، آمریکا را در برابر توافقات بد مصون خواهد کرد.
رئیس جمهوری آمریکا درباره دولت سابق گفت: «آنها جیب طبقه متوسط ما را خالی کردند، میلیاردها دلار را برای ماجراجویی ها در خارج هزینه کردند. اما دولت ما این موارد را متوقف کرده است. هم اکنون احترام به آمریکا در سطح جهانی بازگردانده شده است. دیگر کشور خارجی جرات نمی کند با ما بازی کند. به توافقات طی چهار، شش و یا هشت سال پیش نگاه کنید و آنرا با کارهای دولت من مقایسه کنید. نمونه اش خروج ما از توافق بسیار بد اتمی بود، شما شاهد نتیجه آن هستید.»

با اجرایی شدن دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ریال در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است.
دور دوم تحریم‌های آمریکا در نیمه آبان‌ماه اجرایی خواهد شد. هدف دور دوم تحریم‌ها به صفر رساندن فروش نفت جمهوری اسلامی ایران به عنوان شاهراه دریافت ارز خارجی است.

آمریکا و متحدانش بارها گفته اند که تهران پول‌های آزاد شده در چارچوب برجام را برای تامین مالی حضور نظامیش در خاورمیانه هزینه کرده است.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به دیدارش با رهبر کره شمالی در سنگاپور، گفت که ثمره این دیدار متوقف شدن آزمایش موشکی این کشور و آزادی گروگان‌های آمریکا بدون پرداخت پولی به پیونگ یانگ است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس او در هلسینکی برای آمریکا و همپیمانانش در منطقه نتیجه بخش بوده است، و درباره اظهارات رهبر کره شمالی گفت: «پیش از شروع سخنرانی ام، بمن اطلاع دادند که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مطالب بسیار خوبی را درباره من گفته است. او گفته به مدیریت من ایمان دارد. گفتن اینگونه مطالب از سوی آنها خیلی نادر است. آنها همچنین گفته اند که میخواهند طی دوره ریاست جمهوری ام، عاری سازی از تسلیحات اتمی را به اتمام برسانند. این امر خوبی است. یکی از بهترین دیدارهایم با ولادیمیر پوتین بود. اما رسانه‌های جعلی گفتند که من با او خیلی خوشرفتار بودم. دنبال چه بودند، مسابقه بوکس؟ ما در باره اوکراین، سوریه و حمایت از اسرائیل صحبت کردیم.»

XS
SM
MD
LG