لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

ترامپ قصد دارد ایران را در نشست سازمان ملل متحد موضوع بحث قرار بدهد


نشست خبری نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - ۴ سپتامبر ۲۰۱۸
نشست خبری نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - ۴ سپتامبر ۲۰۱۸

گزارشی از مایکل شوویرتز در نیویورک تایمز

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، می گوید: پرزیدنت ترامپ قصد دارد در مقام ریاست این ماه شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک نشست به تخلفات ایران از قانون بین الملل بپردازد و رهبران جهان را برای اتخاذ یک رویکرد قاطعانه تر در برابر این کشور زیر فشار بگذارد.

این تصمیم امکان مواجهه رو در روی رئیس جمهوری آمریکا و مقام های ایرانی را، حتی شاید حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که بر مبنای پروتکل برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی دعوت خواهد شد، افزایش می دهد.

پرزیدنت ترامپ که بیانیه‌های تندش علیه ایران مایه نگرانی متحدان نزدیک واشنگتن شده است، در ماه ژوییه از آمادگی خود برای ملاقات «بدون پیش شرط» با روحانی خبر داد؛ هر چند رهبران ایران تا کنون امکان چنین ملاقاتی را رد کرده اند.

نیکی هیلی گفت پرزیدنت ترامپ در پاسخگو کردن ایران در مورد آنچه کاخ سفید رفتارهای برهم زننده ثبات می داند، موضعی تزلزل ناپذیر دارد.

نیکی هیلی در یک کنفرانس خبری گفت: «دشوار بتوان مکانی را پیدا کرد که مناقشه ای در جریان است و ایران در آن میان نقشی ندارد. به نظر ما آنها مدت مدیدی است که مورد بی اعتنایی قرار گرفته و امکان ادامه فعالیت داشته اند. زمان آن است که ایران بایستد و توضیح بدهد.»

ترامپ ممکن است در شورای امنیت با مقاومت سخت نه تنها مخالفان ایالات متحده بلکه متحدانی مانند بریتانیا و فرانسه روبرو شود که قویا با خروج آمریکا از برجام مخالف بوده اند.

هر چند بسیاری از آن ها منتقد سرسخت مداخله ایران در یمن و سوریه هستند، اما شمار اندکی ایران را آن خطر جهانی می بینند که ایالات متحده به تصویر می‌کشد.

نیکی هیلی گفت: «می‌دانم که بعضی از اعضای شورای امنیت از صحبت در این باره ناراحت هستند. من شخصا فکر می‌کنم وقتی ما درباره چیزهایی که مایه ناراحتی هستند در شورای امنیت صحبت می‌کنیم، اتفاقات خوبی رخ می‌دهد.»

نیکی هیلی که ریاست ادواری شورای امنیت را در ماه سپتامبر برعهده خواهد داشت، می گوید از نشست پرزیدنت ترامپ درباره ایران در شورای امنیت انتظار صدور بیانیه یا قطعنامه ای را ندارد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم آنها می فهمند که جهان نظاره گر است.»

هیلی گفت که مشکلی نخواهد داشت اگر ایران بخواهد در آن نشست صحبت کند.

این نشست در ۲۶ سپتامبر در جریان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اتفاق خواهد افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG