لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

توپی که پوتین به پرزیدنت ترامپ داد «ریزتراشه» داشت؛ اما نه برای جاسوسی


سرانجام مشخص شد توپ فوتبالی که ولادیمیر پوتین به دونالد ترامپ در کنفرانس خبری مشترک شان در هلسینکی هدیه داد، واقعا یک «فرستنده» داشته است، اما نه آن فرستنده ای که عموم تصور آن را می کنند و برای جاسوسی است.

زمانی که پوتین این توپ را به پرزیدنت ترامپ داد، خیلی ها نگران بودند که شاید روسیه در آن ابزار جاسوسی جای داده است؛ کاری که سابقه داشته است.

پیشتر شماری از مقامات و چهره های آمریکایی گفته بودند که این توپ باید کاملا بررسی شود یا بررسی شده است؛ حتی سناتور جمهوری خواه، لیندزی گرام، گفته بود: «اگر من بودم، توپ فوتبال را برای اینکه ببینم دستگاه شنود دارد یا نه کاملا بررسی می کردم و هرگز اجازه ورودش به کاخ سفید را نمی دادم.»

دونالد ترامپ همان موقع و پس از دریافت توپ از ولادیمیر پوتین گفت آن را به پسر ۱۲ ساله اش، بارون می دهد.

بیزینس اینسایدر در گزارش خود البته به کنایه نوشته است: کارگذاشتن دستگاه شنود در یک توپ فوتبال و اهدای آن به رئیس جمهوری آمریکا، حرکتی بسیار «تابلو» است.

البته هر هدیه ای که به رئیس جمهوری آمریکا داده شود، به طور معمول و استاندارد، مورد بازرسی دقیق «سرویس مخفی آمریکا» قرار می گیرد که مسئولیت حفاظت از رئیس جمهوری آمریکا را برعهده دارد.

در زمانهای گذشته سابقه داشت که مقام های روس در هدایای خود به همتایان آمریکایی دستگاه شنود در آن کار بگذارند. یکی از این موارد معروف یک تابلوی بزرگ از آرم عقاب نشان نماد آمریکا بود که مقام های شوروی سابق در سال ۱۹۴۵ به سفیر وقت آمریکا در شوروی دادند که بعد ها مشخص شد حدود هفت سال روسها از وسیله شنود داخل آن استفاده می کردند.

توپ اهدایی پوتین به ترامپ چطور؟ بررسی های بیزینس اینسایدر می گوید آدیداس، گفته این توپ فوتبال یک فرستنده داشته که فقط می توانسته اطلاعات بدهد. آدیداس گفته آن توپ بخصوص، یک ریزتراشه (میکروچیپ) داشته که از طریق تلفن های هوشمند، می شد اطلاعات مربوط به آدیداس را مشاهده کرد.

بیزنس اینسایدر می گوید با این حال شرکت آدیداس به این پرسش خبرگزاری بلومبرگ که آیا ریزتراشه آدیداس ممکن است مورد سوءاستفاده هکرهای روس قرار بگیرد یا خیر، پاسخی نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG