لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

پرزیدنت ترامپ به همتای چینی‌اش ملاقات رو در رو بر سر بحران هنگ کنگ را پیشنهاد می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ می گوید توافق تجاری با چین می تواند تا حصول یک راهکار انسانی با تظاهرکنندگان دموکراسی خواه در هنگ کنگ به تعویق بیافتد. رئیس جمهوری آمریکا در شرایطی که نیروهای امنیتی چین در رزمایشی در مرز هنگ کنگ دیده شده اند، پیشنهاد کرد شخصا در دستیابی به یک توافق بین پکن با مخالفان نقش ایفا کند.

ترامپ چهارشنبه شب در توئیتر به موضع قویتر دولتش در برابر پکن در مذاکرات جاری برای پایان دادن به جنگ تجاری دو کشور مباهات کرد و با اشاره به این که «هزاران شرکت» در حال ترک چین هستند و در آن کشور میلیون‌ها فرصت شغلی از بین رفته‌اند، گفت: «البته که چین خواهان رسیدن به یک توافق است. بگذاریم ابتدا به شکلی انسانی [به مسائل‌شان] با هنگ کنگ رسیدگی کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس گفت شی جینپینگ، همتای چینی‌اش را شخصا می‌شناسد و او رهبری بزرگ و مرد خوبی است که «مورد احترام فراوان مردمش قرار دارد.» پرزیدنت ترامپ افزوده است: «هیچ تردیدی ندارد که اگر شی بخواهد به سرعت و به شکلی انسانی مشکل هنگ کنگ را حل کند، می تواند چنین کند. ملاقات رو در رو؟»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در مصاحبه ای با «صدای آمریکا» به چین هشدار داد در برخورد با اعتراضات از خود خویشتنداری نشان دهد: «چیزی حدود ۶۰ درصد سرمایه گذاری در چین از طریق هنگ کنگ انجام می گیرد. چرا؟ زیرا نظام قضایی مورد اعتمادی مبتنی بر الگوی انگلیسی دارد که ما در این کشور با آن آشنا هستیم؛ این که دادگاه ها را بیطرف می دانیم. اگر هنگ کنگ این سابقه را به دلیل تصمیم نادرست دولت چین از دست بدهد، پیامدهای اقتصادی جدی در چین خواهد داشت ... و یک گام غلط از سوی دولت چین می تواند واکنش شدید در کنگره آمریکا را به دنبال داشته باشد... مردم آمریکا میدان تیانانمن را به خاطر دارند. آنها تصویر مردی که در برابر صف تانک ها ایستاده بود را به یاد می آورند... آنها صدای مردم چین را برای آزادی و دموکراسی در ذهن دارند و سرکوب دولت چین در سال ۱۹۸۹ را در حافظه دارند. ایجاد یک حافظه تازه شبیه آن در هنگ کنگ، اشتباهی بزرگ خواهد بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG