لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

انتقاد دوباره پرزیدنت ترامپ از فرستادن پول نقد به ایران در دولت باراک اوباما


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی در توئیتر خود بار دیگر از عملکرد دولت باراک اوباما در پرداخت پول به ایران همزمان با اجرای توافق هسته‌ای، انتقاد کرد.

بیش از دوسال پس از مبادله زندانیان ایران و آمریکا و پرداخت پول به دولت جمهوری اسلامی همزمان با اجرای برجام، پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه ۲۹ بهمن در توئیتر خود نوشت که هرگز با این اقدام دولت آقای اوباما کنار نیامده است.

او نوشت: «هرگز با این موضوع کنار نیامدم که اوباما توانست یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به طور نقد به ایران بفرستد و هیچکس در کنگره، اف بی آی و دادگستری درخواست تحقیقات در این باره نکرد.»

آقای ترامپ پیشتر نیز بارها به پرداخت پول به جمهوری اسلامی در چارچوب توافق اتمی انتقاد کرده بود.

دولت آقای اوباما اعلام کرد که پول پرداخت شده اصل و سود طلب ۴۰۰ میلیون دلاری ایران از دولت آمریکا بود که پیش از انقلاب برای خرید سلاح از سوی ایران به آمریکا پرداخت شده بود. به دلیل اینکه آمریکا از فروش سلاح خودداری کرده بود، دادگاه رای به بازپرداخت پول به ایران داد.

با این حال، برخی از جمهوریخواهان و منتقدان توافق هسته‌ای پرداخت پول به ایران همزمان با آزادی زندانیان آمریکایی توسط جمهوری اسلامی را نوعی باج به حکومت ایران تلقی کرده و از آن انتقاد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG