لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

پرزیدنت ترامپ: تحریم‌ها علیه ایران را به هیچ‌‌ وجه لغو نمی‌کنیم


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد وضعیت ایران گفت که وضعیت مالی‌شان بسیار وخیم است، نرخ تورم‌شان بی‌سابقه است، و شرایط‌‌شان بسیار ناراحت‌‌کننده است. وی گفت: «آنها می‌‌توانند این مشکل را به سرعت حل کنند. ما می‌توانیم آن را ۲۴ ساعته حل کنیم. باید ببینیم چه خواهد شد.»

پرزیدنت ترامپ افزود که تحریم‌ها به هیچ وجه لغو نخواهند شد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه و در حاشیه جلسه بررسی وضعیت گردباد دوریان در دفتر کار خود در کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی در مورد ایران گفت: «من فقط می‌توانم بگویم که وقتی می‌شنوید آنها بدترین سال خود طی ... بیش از ۵۰ سال گذشته، بیش از نیم قرن گذشته، را پشت سر گذاشته‌اند، فکر می‌کنم آنها می‌خواهند مشکلشان را حل کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا در مورد امکان دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه مجمع جهانی سازمان ملل گفت: «همه چیز امکان دارد. آن‌ها می‌خواهند مشکلشان حل شود. آنها مشکل بسیار بزرگی دارند. باید ببینیم چه خواهد شد.»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاری که گفت با حضور امانوئل ماکرون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، آیا امکان دیدار با حسن روحانی وجود دارد گفت: «نمی‌دانم. من خیلی سپاسگزار کارهای رئیس جمهوری ماکرون هستم. ولی ما از طریق امانوئل ماکرون مسائل را دنبال نمی‌کنیم. بقیه مستقیم با ما در تماس هستند و ما نیازی نیست مسائل را از طریق کشورهای دیگر دنبال کنیم. ما اگر می‌خواستیم می‌توانستیم از ژاپن کمک‌ بگیریم. ژاپن یکی از اصلی‌ترین خریداران [نفت] آن‌ها است. ... ولی ما برای توافق نیازی به دیگران نداریم و اگر بخواهیم، خودمان آن را مستقیما دنبال می‌کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به پیشنهاد کمک کشورهای دیگر برای حل و فصل این مسئله، تاکید کرد که همه، حتی در همین اجلاس گروه هفت، گفتند که نمی‌خواهند ایران به سلاح اتمی مجهز شود و ایران به هیچ‌‌وجه نباید به سلاح اتمی دسترسی داشته باشد.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاری که گفت ایرانی‌ها گفته‌اند تا زمانی که آمریکا به توافق برجام بازنگردد مذاکره نمی‌کنند گفت: «نه! این‌ آخرین بیانیه آن‌ها نبود. اما به شکلی دیگر گفته‌اند تا زمانی که برخی اقدامات انجام نشود… برای مثال این که تحریم‌ها لغو شود. ولی چنین اتفاقی نخواهد افتاد. البته آنها این موضوع را به شکلی که شما گفتید مطرح نکردند؛ ولی منظور نهایی‌شان همان بود، و چنین چیزی روی نخواهد داد.»

ایالات متحده آمریکا طی روزهای سه‌‌شنبه و چهارشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG