لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

تلاش‌های دیپلماتیک ترامپ منجر به آزادی فعال مصری-آمریکایی شد


آیه حجازی، فعال حقوق کودکان در مصر که روز گذشته به آمریکا بازگشت
آیه حجازی، فعال حقوق کودکان در مصر که روز گذشته به آمریکا بازگشت

یک فعال امور بشردوستانه با تابعیت مصری آمریکایی که به مدت سه سال در قاهره پایتخت مصر، حبس شده بود روز پنجشنبه و به دنبال تلاش های دیپلماتیک کابینه پرزیدنت ترامپ به آمریکا بازگشت.

بنا به گزارش واشنگتن‌پست، پرزیدنت ترامپ و دستیارهای او چندین هفته با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، کار کردند تا آیه حجازی، همسرش، و چهار فعال امور بشردوستانه از حبس در مصر آزاد شده و به آمریکا بازگردند.

آیه حجازی ۳۰ ساله و شهروند آمریکا، در شهر «فالس چرچ» در ایالت ویرجینیا بزرگ شد و از دانشگاه جورج میسون در همین ایالت فارغ التحصیل شده است. او و همسرش مرکزی به نام «موسسه بلادی» را در مصر بنیاد نهادند تا پناهگاهی برای کودکان خیابانی قاهره باشد.

اما آیه، همسرش، و چند تن از همکاران آنها در ماه می سال ۲۰۱۴ به اتهام کودک آزاری و قاچاق راهی زندان شده و همچنان در حبس به سر می برده اند. این اتهامات از سوی سازمان های حقوق بشری و مقامات آمریکا رد شده اند. برخی سازمان های حقوق بشری نیز گفته اند که آیه و همکارانش در زندان تحت شکنجه قرار گرفته اند.

اما به دنبال ملاقات پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری مصر در سوم آوریل و ابراز حمایت کامل آمریکا از مصر، دادگاهی در قاهره آیه حجازی، همسر، و همکارانش را تبرئه و حکم آزادی آنها را صادر کرد.

آیه حجازی روز جمعه اول اردیبهشت، یعنی یک روز پس از ورود به آمریکا، به همراه برادرش به کاخ سفید رفت و با پرزیدنت ترامپ دیدار کرد.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ضمن ابراز خوشحالی از بازگشت آیه حجازی به وطنش آمریکا، در استقبال از دیدار او از کاخ سفید گفت «آمدن آیه و برادرش به کاخ سفید مایه افتخار ماست.»

آیه حجازی به همراه همسر و همکارانش روز پنجشنبه ۳۱ فروردین با هواپیمایی که پرزیدنت ترامپ به قاهره فرستاده بود به آمریکا بازگشتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG