لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

ترامپ دوباره متهم شد؛ جرم: تلاش برای حذف فیلم‌های مرتبط با مدارک اقامتگاه فلوریدا


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با یک اتهام جدید مواجه است، او و دستیارانش تلاش کرده‌اند فیلم‌های دوربین اقامتگاهش در فلوریدا را حذف کنند تا به این ترتیب مانع از انجام تحقیقات اسناد طبقه‌بندی شده شوند.

این اتهامات روز پنجشنبه در کیفرخواست به روز شده هیئت منصفه مطرح شد که اتهامات جدیدی را علیه ترامپ مطرح و یک متهم دیگر را نیز به پرونده اضافه می‌کند.

سخنگوی ترامپ اتهامات جدید را رد کرد و آن را «هیچ چیزی جز تلاش مستمر و شکست‌خورده» دولت بایدن برای «آزار و اذیت ترامپ و اطرافیانش» و تأثیرگذاری بر رقابت‌های ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ خواند.

گفته می‌شود ترامپ پس از بازدید بازرسان اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری در ژوئن ۲۰۲۲ برای جمع‌آوری اسناد طبقه‌بندی‌شده‌ای که او یکسال پیش از ترک کاخ سفید با خود برده بود، درخواست کرده بود که این فیلم‌ها حذف شوند.

ماموران تجسس پس از اینکه متوجه دوربین های مداربسته شدند، درخواست دسترسی به فیلم‌های این دوربین‌ها را داده بودند.

به گفته دادستان‌ها، این فیلم‌ها کارمند ترامپ را نشان می‌دهد که جعبه‌های اسناد را به داخل و خارج از یک انبار می‌برد.

پس از آنکه آقای ترامپ بارها از تلاش‌های آرشیو ملی آمریکا برای کسب اسنادی که او از کاخ سفید به محل اقامت خود در ایالت فلوریدا برده بود، خودداری کرد، تحقیقات در این مورد آغاز شد و به طرح اتهامات جدیدی علیه او انجامید.

در متن‌ کیفرخواست او آمده است که اسناد، حاوی اطلاعاتی در مورد برنامه‌های هسته‌ای آمریکا، آسیب‌پذیری احتمالی این کشور و متحدانش در برابر حمله و برنامه‌هایی برای واکنش در این رابطه است که افشای آنها می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به خطر بیندازد.

شش اتهام دیگر علیه دونالد ترامپ، از جمله ممانعت از اجرای عدالت، اظهارات نادرست و تلاش برای مانع‌تراشی در تحقیقات و مخفی کردن اسناد محرمانه مربوط می‌شود.

آقای ترامپ ادعا می‌کند که دستور داشت تمامی اسنادی را که از کاخ سفید به خانه‌اش برده است، از حالت طبقه‌بندی خارج کند.

در کیفرخواست آمده است که او به خوبی از قوانین مربوط به اطلاعات محرمانه آگاه بود و «عمدا» آنها را زیر پا گذاشته است.

در یکی از این موارد، در ژوئیه سال ۲۰۲۱، دونالد ترامپ، سندی را در مورد «طرح حمله» به چهار فرد غیرمجاز در باشگاه گلف خود در نیوجرسی نشان داد و به آنها گفت که آنها «به شدت محرمانه و مخفی» هستند و دیگر نمی‌تواند آنها را از حالت محرمانه خارج کند.

در نمونه‌ای دیگر، در سپتامبر سال ۲۰۲۱، آقای ترامپ یک نقشه محرمانه را به نماینده کمیته سیاسی خود نشان داد و گفت نباید این را به او نشان دهد و از وی خواست تا «خیلی نزدیک نشود.»

XS
SM
MD
LG