لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۴

تندباد سندی به شرق آمریکا نزدیک می شود


تند باد دریایی سندی به شرق آمریکا نزدیک می شود، و هواشناسان پیش بینی می کنند در ترکیب با دو سیستم هوا، «توفان نیرومندی» را که می تواند ویرانی های گسترده ای ببار آورد موجب شود.

مقامات می گویند توفان چنان بزرگ خواهد بود که می تواند با باران های حاره ای، بادهای شدید، سیل، خاموشی برق، و برف یک سوم شرق آمریکا از فلوریدا تا نیوانگلند را به دشواری بیاندازد. سندی در جریان عبور از کارائیب، دست کم 43 تن را کشت.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز شنبه درباره آمادگی برای مقابله با تندباد با مقامات فدرال گفت و گو کرد. کاخ سفید می گوید آقای اوباما به مدیر آژانس مدیریت امور اضطراری آمریکا– فیما - دستور داد اطمینان حاصل کند که تمامی شریکان فدرال منابع لازم را در اختیار دارند.

پیش بینی می شود طوفان سندی بامداد سه شنبه به امتداد کرانه شرقی آمریکا برسد. هم زمانی طوفان سندی با مراسم جشن هالووین در روز چهارشنبه موجب شده برخی هواشناسان آن را، به کنایه از فرانکن اشتاین، هیولای افسانه ای ادبیات و فیلم های سینمایی ، «فرانکن استورم» (طوفان فرانکن) بنامند.

در آخرین گزارش گفته می شد سندی با سرعت 120 کیلومتر درساعت پیش می تازد.

در واشنگتن دی سی، نیویورک، مریلند، ویرجینیا و کارولینای شمالی قبلا وضعیت اضطراری اعلام شده است. شرکت های برق به مشتریان خود می گویند برای خاموشی های طولانی آماده باشند. مقامات محلی مردم را به تهیه آب ، غذاهای کنسرو شده و باتری ترغیب می کنند.

سندی پیشتر باهاماس، کوبا، هائیتی و جامائیکا را درنوردیده است.
XS
SM
MD
LG