لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

در هفتمین سالگرد توفان دریائی کاترینا، ایساک به لوییزیانا سرمی‌‌زند


از توفان دریایی کاترینا - بزرگترین فاجعه طبیعی در آمریکا – هفت سال می‌‌گذرد، و لوییزیانا منتظر توفان دریایی ایسا ک است. آیا لوییزیانا این بار آماده است؟

توفان استوایی موسوم به ایساک امروز هنگام نزدیک شدن به سواحل ایالت لوییزیانا شدت گرفت، و به یک توفان دریائی تبدیل شد.

برای مردم لوییزیانا این اتفاق ناشناخته ای نیست: هفت سال پیش در چنین روزهایی از سال ۲۰۰۵ توفان دریایی کاترینا در اقیانوس اطلس، و در منطقه موسوم به خلیج مکزیک کرانه‌های ایالت لوییزیانا را همراه با دو ایالت ساحلی دیگر یعنی می‌‌سی‌ سی‌ پی‌ و آلاباما درهم کوبید، و از نیواورلئان و چند شهر دیگر ویرانه‌ای برجا گذاشت.

توفان دریائی کاترینا زیانبارترین بلای طبیعی، و یکی‌ از پنج گردباد دریایی مرگبار در تاریخ آمریکا بود. کاترینا در جنوب شرقی‌ آمریکا ، از فلوریدا در شرق تا تگزاس در غرب خلیج مکزیک را درنوردید، و طومار زندگی‌ ۱۸۳۶ نفر را در هم پیچید. خسارات ناشی‌ از کاترینا ۸۱ میلیارد دلار برآورد شده. بیش از یک میلیون نفر در جریان توفان یک هفته ای کاترینا و پی‌ آمد‌های آن آواره شدند. بعد از جنگ داخلی آمریکا در دهه ۱۸۶۰ میلادی، توفان کاترینا بزرگترین فاجعه انسانی‌ به شمار می‌‌رود.

کاترینا در طبقه بندی توفان ‌های دریایی، از لحاظ شدت در درجه سه قرار داشت. قبل و بعد از کاترینا، توفان ‌های شدیدتر (تا درجه چهار و پنج) هم در این منطقه رخ داده است. اما آنچه که از آن توفان یک فاجعه انسانی‌ ساخت، سؤ مدیریت بحران، تاخیر در امدادرسانی و اسکان آوارگان، سیستم ناکارآمد شهرسازی – عمد‌تاً ناتوانی سیل بندهای شهر نیواورلئان از مقاومت در برابر سیل ناشی‌ از توفان – و هجوم آب به شهر بود.سیل ۸۰% شهر را فراگرفت، و هفته‌ها طول کشید تا فروکش کند. شهرهای واقع در منطقه ساحلی می‌ سی‌ سی‌ پی‌ هم در ساعات اولیه وقوع توفان تا ۹۰% تخریب شد.


اکنون ایساک به لوییزیانا نزدیک می‌‌شود؛ هرچند با شدتی بسیار کمتر از توفان دریایی هفت سال پیش. باراک اوباما در ایالت لوییزیانا وضعیت اضطراری اعلام کرده، و مقامات محلی از مردم خواسته اند خانه‌های خود را ترک کنند. نیواورلئان نسبت به سال ۲۰۰۵، آمادگی بیشتری برای این مهمان ناخوانده دارد، و انتظار می‌‌رود با خسارات بسیار کمتری ایساک را پشت سر بگذارد.

XS
SM
MD
LG