لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

درگیری شدید در اطراف فرودگاه طرابلس


دودی که در تصویر دیده می شود، از ناحیه فرودگاه بین‌المللی طرابلس است
دودی که در تصویر دیده می شود، از ناحیه فرودگاه بین‌المللی طرابلس است

درگیری میان گروه های شورشی لیبی در اطراف فرودگاه بین‌المللی طرابلس روز یکشنبه همچنان ادامه یافت. درگیری گروه‌های شورشی رقیب برای کنترل فرودگاه یک هفته است که ادامه دارد.

درگیری‌های جدید میان شبه‌نظامیان زنتان که کنترل فرودگاه بین‌المللی طرابلس را در اختیار دارد و ستیزه‌گران اسلامگرای مسلح دو روز پس از تلاش ناموفق برای ایجاد آتش‌بس میان دو گروه روی می‌دهد.

شاهدان می‌گویند درگیری‌های روز یکشنبه به مناطق مسکونی اطراف فرودگاه طرابلس نیز کشیده شد. منازعات بر سر تصرف فرودگاه طرابلس، یک هفته است که فرودگاه را به حالت فلج درآورده است.

تاکنون گزارشی از کشته یا مجروح شدن افراد در درگیری روز یکشنبه منتشر نشده است.

سه سال بعد از سقوط معمر قذافی، دولت ناتوان و شکننده طرابلس نتوانسته حاکمیت ملی‌اش را بر خاک لیبی اعمال کند و کشور را از حملات شورشیان مسلحی که قصد دارند قدرت سیاسی و اقتصادی را قبضه کنند، در امان نگه دارد.

درگیری در اطراف فرودگاه، شورشیان شهر زنتان در شمال غربی لیبی را – که از زمان سقوط قذافی آن را در کنترل داشتند – رویاروی گروه های شورشی مسلحی که در شهر ساحلی مصراته سربرآورده اند، قرار داده. این گروه های شورشی رابطه ضعیفی با گروه های اسلامگرای رقیب و گروه های سیاسی ملی‌گرا دارند.

نتایج رای‌گیری انتخابات عمومی قرار بود روز یکشنبه اعلام شود اما یک روز به تاخیر افتاد.

به علت تداوم تبادل آتش میان گروه‌های درگیر بسیاری از غیرنظامیان ساکن اطراف فرودگاه خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند. منازعات جاری در فرودگاه و خشونت‌هایی که در شهر شرقی بنغازی جریان دارد هفته گذشته سازمان ملل متحد را واداشت تا کارمندانش را موقتا از لیبی خارج کند.

XS
SM
MD
LG