لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

یک فیلم سوئدی و یک مستند کالیفرنیایی برندگان اصلی دهمین جشنواره سینمایی ترایبکا


یک فیلم سوئدی و یک مستند کالیفرنیایی برندگان اصلی دهمین جشنواره سینمایی ترایبکا
یک فیلم سوئدی و یک مستند کالیفرنیایی برندگان اصلی دهمین جشنواره سینمایی ترایبکا

فیلم سوئدی «او تقلید می کند» و یک فیلم مستند به نام «ساحل بمبئی» از کالیفرنیا برندگان اصلی دهمین جشنواره سینمایی ترایبکا در نیویورک بودند که روز یکشنبه اول ماه مه به پایان رسید.

فیلم «اوتقلید می کند» اولین ساخته سینمایی کارگردان سوئدی، لیزا آرچان است که جایزه «بهترین کارگردان نوپا» را به خود اختصاص داد. این فیلم داستان دو دختر نوجوان به نام «اما» و «کاساندرا» است که برای رسیدن به مقام قهرمانی در ورزش ژیمناستیک با هم رقابت می کنند. رابطه این دو که با یک دوستی عمیق آغاز شده کم کم به حسادت تبدیل می شود. آشان که پیش از این نیز جایزه سینمایی «گوتنبرگ» را در رشته «بهترین فیلم از کشورهای اسکاندیناوی» از آن خود ساخته است یک وجه نقدی ٢۵ هزار دلاری نیز از جشنواره سینمایی «ترایبکا» دریافت کرد.

کارگردان بار اول دیگری به نام «آلما هارل» در بخش رقابت های فیلم های مستند در سطح جهان برای فیلم «ساحل بمبئی» که با موسیقی گروه «بیروت» و «باب دیلان» همراه بود، جایزه اول این رده بندی را به دست آورد. ساحل بمبئی که در کنار دریایی شور در میان صحرای برهوت کلورادو قرار گرفته امروزه یکی از فقیرترین جوامع کالیفرنیای جنوبی به شمار می رود. در حالی که این ساحل روزی یکی از پررفت و آمد ترین و محبوب ترین اماکن تفریحی منطقه به شمار می رفت. فیلمساز اسرائیلی «آلما هارل» زندگی سه تن از ساکنان این ناحیه، یک پسربچه هفت ساله با بیماری روانی، یک نوجوان ورزشکار و یک شاعر میانسال را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. داوران این فیلم را «شاعرانه، یکدل و یک رنگ» خواندند.

فیلم «دفتر خاطرات موسان» ساخته «پارک جانگ بام» از کشور کره جنوبی برنده جایزه سینمای روایتگر فستیوال شد. این فیلم درباره یک شورشی اهل کره شمالی به نام «جیون ساونگ چول» است. پابلو کروس، فیلمساز اهل ونزوئلا جایزه بهترین مستند سازه نوپا را برای فیلم «مثل آب» به دست آورد.

جایزه بهترین بازیگر یک فیلم داستانی به «کری ون هوتن» بازیگر هلندی برای بازی در فیلم «پروانه های سیاه» تعلق گرفت. این فیلم را «پائولا وندراوست» کارگردانی کرده بود.

فیلم مستند «فردا تسلیم شو» به کارگردانی مایکل کالینز جایزه فیلم منتخب تماشاگران ترایبکا را به دست آورد. این فیلم با نمایش داستان یک دانشجوی رشته آشپزی که بی گناه متهم به تجاوز و قتل شده است فساد سیستم قضایی فیلیپین را در مرکز توجه قرار داده است.

برندگان جشنواره امسال علاوه بر جوایز نقدی، آثار هنری از «رابرت دنیرو پدر»، «نیت لومن» و چند هنرمند معاصر دیگر دریافت کردند.

اعضای هیئت داوران جشنواره امسال ترایبکا را «دیویر اوراسل» و «اتم اگویان» دو کارگردان سرشناس سینما و ووپی گلدبرگ، مایکل کرا و پل دانو بازیگران سینما تشکیل می دادند.

در جشنواره امسال از میان ۵٠٠٠ فیلم، ٩٣ فیلم سینمایی، ۴۱ فیلم مستند و ۵٢ فیلم داستانی برای ورود به جشنواره انتخاب شده بود.

جشنواره ترایبکا پس از حوادث یازدهم سپتامبر ٢٠٠١ توسط رابرت دنیرو، جین رزنتال و کریگ هتکاف همسر وی برای احیای دوباره محلات پائین شهرنیویورک پایه گذاری شده است. جشنواره ضمن آن که رونق تازه ای به نواحی اطراف اماکن آسیب دیده در حملات تروریستی داده است به عنوان یکی از مهم ترین و معتبرترین جشنواره های سینمایی جهان نیز شناخته می شود.

XS
SM
MD
LG