لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

آمریکا شبکه خدمات کشتیرانی نفت مرتبط با سپاه پاسداران را تحریم کرد


نفتکش صادرات نفت ایران
نفتکش صادرات نفت ایران

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده یک شبکه خدمات کشتیرانی و نقل و انتقال نفت را که در خدمت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه، و حزب‌الله هستند تحریم کرد.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در امور مبارزه با شبکه‌های مالی تروریسم، روز پنج‌شنبه ۱۲ آبان گفت، این افراد یک شبکه متشکل از شرکت‌های صوری را اداره می‌کنند که بر اساس آن از طریق فعالیت‌های غیرقانونی نفت ایران را می‌گیرند و با تغییر مبدأ، آن را در بازارهای بین‌المللی می‌فروشند و به این ترتیب تحریم‌ها را نقض می‌کنند.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، این شبکه در کشورهای حاشیه خلیج فارس فعالیت می‌کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد که یک شبکه فرار از تحریم‌ها را که از حزب الله و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پشتیبانی می‌کند، تحریم کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است این شبکه باعث تسهیل فروش صدها میلیون‌ دلار نفت شده است. این شبکه متشکل از شرکت‌های پوششی و صوری است که نفت ایران را به طور غیرقانونی با نفت دیگر کشورها مخلوط و به سرتاسر جهان صادر می‌کند. وزارت خزانه‌داری در این رابطه شش فرد و ۱۷ نهاد و ۱۱ کشتی را به دلیل حمایت از تروریست‌ها یا اقدامات تروریستی در فهرست تحریم قرار می‌دهد.

بنا بر این گزارش، ویکتور آرتیموف، ادمان نافریه، روزبه زاهدی، و محمد الزین که از افراد اصلی این شبکه هستند به همراه همه شرکت‌ها، نفتکش‌ها، و شبکه‌های مالی تحت مدیریت آن‌ها تحریم شدند.

پیش از این، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۴ آبان ، با تأکید بر حمایت و پشتیبانی از مردم ایران و پاسخگو کردن مسئولان «سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری جاری در ایران»، اعلام کرد در «یک اقدام مشترک میان وزارت امور خارجه و خزانه‌داری» ۱۴ فرد و سه نهاد را تحریم می‌کند.

XS
SM
MD
LG