لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

واکنش تهران به احتمال «تحریم سپاه پاسداران» توسط آلمان و اتحادیه اروپا


ناصر کنعانی - سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
ناصر کنعانی - سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است: اظهارات مقامات کشور آلمان در ارتباط با «تحریم سپاه پاسداران»، در ادامه «اقدامات غیر سازنده و غیر مسئولانه» این کشورها در رابطه با ایران، اقدامی «کاملا غیر قانونی است.»

آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه گفته بود کشورش و اتحادیه اروپا درحال بررسی افزودن سپاه پاسداران به فهرست «سازمان‌های تروریستی» هستند.

سخنان این مقام آلمانی یک روز پس از ضرب‌الاجل فرمانده کل سپاه پاسداران به معترضان ایرانی برای پایان دادن به اعتراضات ضدحکومتی‌شان عنوان ‌شد.

در هفته‌های اخیر، اتحادیه اروپا بسته‌ تحریمی تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی و نهادها و اشخاص درگیر در سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران، تصویب کرد.

آلمان نیز افزون بر تحریم‌های اتحادیه اروپا، تحریم‌های بیشتری، از جمله محدودیت صدور ویزا برای بستگان مقامات سرکوبگر، و توقف هر نوع مذاکره تجاری شرکت‌های آلمانی با طرف‌های ایرانی، را تصویب کرد.

قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل سرکوب و فساد ساختاری در جمهوری اسلامی، در فهرست گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی، یکی از خواسته‌های ایرانیان معترضی است که در هفته‌های اخیر، در پشتیبانی از اعترضات سراسری در ایران، در نقاط مختلف دنیا تجمع کرده و مطالبات خود را اعلام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG