لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۵

قرارداد تجارت آزاد سنگاپور با اتحادیه اروپا


پرچم اتحادیه اروپا
پرچم اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا قرارداد تجارت آزاد با سنگاپور را بعنوان راهگشائی برای قراردادهای مشابه با ده کشور عضو «تحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا می بیند

اتحادیه اروپا و سنگاپور جمعه گذشته قرار دادی را برای تصویب نهایی آماده کردند که یکی از گسترده ترین موافقتهای تجارت آزاد در جهان به شمار می رود. برای اتحادیه اروپا این قرار داد به منزله راهگشا و پل ارتباطی برای گسترش روابط با کشورهای جنوب شرقی آسیاست .

مذاکره کنندگان دو طرف روز جمعه پس تأیید و امضای قرارداد کلیه مفاد این قرارداد هزار برگی را منتشر ساختند.

این قرار داد پس از تصویب رهبران ۲۸ کشور حوزه یورو، و پارلمان اتحادیه اروپا، و پارلمان سنگاپور از اواخر سال میلادی آینده و یا اوائل سال ۲۰۱۵ میلادی به مورد اجرا گذارده خواهد شد.

ارزش حجم مبادلات تجاری بین سنگاپور و اتحادیه اروپا در سال گذشته بالغ بر ۵۲ میلیارد یورو، و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۲۸ میلیارد یورو بوده است. در همین مدت، سرمایه گذاریهای متقابل بین دو طرف به ۱۹۰ میلیارد یورو رسید.

اتحادیه اروپا قرارداد تجارت آزاد با سنگاپور را راهگشای قراردادهای مشابهی با ۱۰ کشور عضو «اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا» (آسه آن) می بیند، که در نظر دارند تا سال ۲۰۱۵ میلادی یک اتحادیه اقتصادی مشابه با اتحادیه اروپا ایجاد کنند.

در همین ارتباط ، کمیسیون اتحادیه اروپا مدتی است که مذاکرات مشابهی را با کشورهای مالزی، ویتنام و تایلند آغاز کرده است.

در مقایسه با ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت کشورهای عضو آسه آن، سنگاپور فقط ۵ میلیون نفر جمعیت دارد، ولی یک سوم تجارت خارجی و ۶۰ درصد سرمایه گذاری بین اتحادیه اروپا و آسه آن را به خود اختصاص داده است.

به موجب این قرارداد، ظرف ۵ سال کلیه تعرفه های گمرکی اتحادیه اروپا بر روی کالاهای وارداتی از سنگاپور لغو خواهد شد. و این در حالی است که سنگاپور یه سیاست فعلی خود ادامه خواهد داد، و کالاهای اتحادیه اروپا همچنان می توانند بدون پرداخت مالیات و یا تعرفه های گمرکی وارد سنگاپور شوند.
XS
SM
MD
LG