لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

شهر ابدی در فیلم «به رم با عشق» می درخشد


بیشتر فیلم های وودی آلن، فیلمساز سرشناس آمریکایی در نیویورک ساخته می شوند، اما این نویسنده و کارگردان طی چند سال گذشته فیلم های خود را در لندن، بارسلون، پاریس و حالا هم در رم ساخته است.

«به رم با عشق» جدیدترین فیلم آلن مجموعه ای از داستان های جداگانه است.

شروع روایت این فیلم با حرکت دوربین در ویرانه های باستانی قدیمی، فواره های معروف و آسمان خراش های مدرن است و آهنگ معروف سال های ١٩٥٠ «ولیر» در پس زمینه فیلم پخش می شود. یک مامور پلیس راهنمایی اهل رم، که در حال کنترل ترافیک معروف این شهر و اذحام ماشین ها است، به سمت بیننده ها برمی گردد و با آن ها خوش و بش می کند.

بعد، وودی آلن ماجرای عاشق شدن گردشگران با مردم محلی را نشان می دهد و سپس یک مدیرعامل بازرگانی را که به یک چهره سرشناس و معروف بدل می شود را به تصویر می کشد و بعد هم روایت یک خواننده اپرا را نقل می کند که به کار کفن و دفن اشتغال دارد و همه این داستان ها به صورت جداگانه در این فیلم اکران می شوند.

آقای آلن می گوید عنوان اولی که برای فیلم انتخاب کرده بودم، «باپ دکامرون» بود و هیچ کس نمی دانست که «دکامرون» چیست، حتی در رم هم نمی دانستند چیست، خیلی عنوان بدی بود، چون حتی ایتالیایی ها هم نمی دانستند چیست.

«دکامرون» نام یک رمان ایتالیایی قرن چهاردهم حاوی صد قصه است.

فیلمنامه چهل و سومین فیلم وودی آلن زاییده ایده های اتفاقی و روایت های تصادفی بود که به روی میز کار او راه پیدا کرده بودند.

آقای آلن می گوید «یک یادداشت کوچک روی یک تکه مقوا و یا روی تکه کاغذ نوشته شده است که در مقام نمونه این طوری است «مردی که فقط زیر دوش می تواند آواز بخواند. آن زمانی که آن را نوشتم به نظرم داستان خنده داری آمد».

فابیو آرمیلیاتو، خواننده ایتالیایی نقش مردی را ایفا می کند که فقط زیر دوش می تواند آواز بخواند، اما روی صحنه و در برابر شنوندگان صدای خود را از دست می دهد.

یکی دیگر از داستان های این فیلم، حکایت آنتونیو را روایت می کند که به تازگی ازدواج کرده و آنا، فاحشه خوش بر و رویی ماه عسل او را به دردسر می اندازد، چون آنا او را با یکی از مشتریانش که برای خوش گذرانی به او پول داده بود، اشتباهی گرفته است.

پنه لوپه کروز که نقش این فاحشه را بازی می کند، می گوید «آنا شخصیتی دارد که مغز او هیچ فیلتری ندارد و هر چیزی را که احساس می کند، به زبان می آورد. ایفای نقش او بسیار دل انگیز و رهایی بخش است».

«به رم با عشق» نمایانگر بازگشت وودی آلن به صحنه سینما در مقام هنرپیشه است، نقشی که او در شش فیلم گذشته خود ایفا نکرده بود.

آلن می گوید به این دلیل رم را برای ساخت این فیلم انتخاب کرده است که مقامات شهر برای فیلمبرداری در این شهر حمایت مالی ارائه می کنند.

آلک بالدوین، یکی از ستارگان این فیلم معتقد است که محل ساخت فیلم، فضای سبک و شادی بخشی ایجاد کرده بود.

او می گوید «من فکر می کنم ایتالیا و رم، در مقایسه با سایر شهرهایی که دیده ام، نوعی حس شوخ طبعی دارند. هر داستان کلیشه ای که در مورد این شهر شنیده بودم، واقعیت داشت، فیلمبرداری در این شهر خیلی خوشایند و عاری از تنش بود».

روبرتو بنینی، هنرپیشه و کمدین ایتالیایی، جودی دیویس، هنرپیشه استرالیایی و جسی آیزنبرگ و گرتا گرویگ، چهره های نوظهور و جوان سینمای آمریکا نیز در فیلم «به رم با عشق» نقش ایفا کرده اند.
XS
SM
MD
LG