لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

دستور دیوان بین‌المللی دادگستری به دولت بشار اسد: شکنجه را متوقف کنید


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه. (آرشیو)
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه. (آرشیو)

دیوان بین‌المللی دادگستری روز پنجشنبه ۲۵ آبان، در حکمی به دولت بشار اسد دستور داد تا «تمامی اقدامات در چارچوب اختیارات خود» را برای جلوگیری از شکنجه در سوریه انجام دهد.

هلند و کانادا با مطرح کردن پرونده مزبور در دیوان بین‌المللی دادگستری، دولت سوریه را متهم کرده‌اند سال‌ها شهروندان خود را مورد شکنجه قرار داده است.

دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری به دولت بشار اسد به منظور محافظت از قربانیان احتمالی، در شرایطی صادر شد که پرونده متهم‌کردن سوریه به نقض کنوانسیون شکنجه در این نهاد قضایی بین‌المللی هنوز در جریان است و احتمالا سال‌ها زمان برای نهایی‌شدن آن لازم باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جوآن ای دونوگهو، رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری، از دولت بشار اسد خواست تا «تمامی اقدامات را در چارچوب اختیارات خود برای جلوگیری از شکنجه و دیگر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز اتخاذ کند.»

او همچنین از حکومت سوریه خواست که «اطمینان حاصل کند مقامات این کشور و همچنین هر سازمان یا شخصی که تحت کنترل، هدایت، یا نفوذ آن قرار دارند، مرتکب شکنجه یا دیگر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز نشوند.»

کانادا و هلند در ماه اکتبر سال جاری میلادی از دیوان بین‌المللی دادگستری خواستند دستور ممنوعیت شکنجه را صادر کند.

سوریه جلسه دیوان برای رسیدگی به این شکایت را در ماه اکتبر تحریم کرد و هنوز مشخص نیست چه عکس‌العملی نسبت به دستور موقت دیوان از خود نشان خواهد داد.

این نخستین بار است یک دادگاه بین‌المللی به اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در سوریه طی ١٢ سال گذشته رسیدگی می‌کند.

XS
SM
MD
LG