لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

سخنگوی کاخ سفید: طالبان را بر اساس اقدامات‌شان قضاوت خواهیم کرد


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید (پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰)
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید (پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰)

کاخ سفید ضمن تاکید بر ادامه یافتن تحریم‌های وضع شده علیه طالبان، می‌گوید که ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان ادامه خواهد داشت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز پنجشنبه ۱۱ شهریور با اشاره به این که دولت آمریکا قصد ندارد تحریم‌های اعمال شده علیه طالبان را لغو کند و یا کاهش دهد، تصریح کرد که در دسترسی طالبان به نظام مالی جهان تغییری ایجاد نشده است.

خانم ساکی همچنین گفت، که طالبان بر پایه اقدامات و رفتارشان ارزیابی خواهند شد.

این مقام ارشد رسانه‌ای کاخ سفید افزود، دولت آمریکا تصمیم گرفته است کمک‌های بشردوستانه همچنان به افغانستان فرستاده شود.

در این کنفرانس خبری سخنگوی کاخ سفید همچنین در مورد تعداد شهروندان آمریکایی‌ باقی‌مانده در افغانستان گفت که حدود صد آمریکایی اعلام آمادگی کرده‌ و گفته‌اند که می‌خواهند آن کشور را ترک کنند.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری امروز آن وزارتخانه گفت، تعداد کمی از کودکان افغانستانی بدون داشتن همراه بزرگسال وارد آمریکا شده‌اند و دولت بنا دارد آنها را به بستگانشان تحویل دهد.

آقای پرایس در ادامه بازگشایی فرودگاه بین المللی کابل را به نفع جهان و طالبان خواند و گفت که این امر ضمن تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه، راه‌هایی را برای خروج آمریکایی‌ها و سایر افرادی که می‌خواهند از افغانستان خارج شوند، فراهم می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود، بازگشایی فرودگاه نیازمند آن است که شرکت‌های هوایی از امنیت و ایمنی فعالیت‌های خود در آن جا اطمینان حاصل کنند. وی خاطرنشان کرد که در همین راستا دو کشور قطر و ترکیه در حال رایزنی با طالبان هستند.

آقای پرایس همچنین بدون ارائه جزئیات، به ایجاد برخی تسهیلات از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اشاره کرد.

رویترز امروز به نقل از یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت که مجوز ارسال حواله مالی افغانستانی‌ها به بستگانشان در افغانستان مجددا صادر شده است.

به گزارش رویترز، وسترن یونیون و مانی گرام، دو شرکت عمده نقل و انتقالات مالی، اعلام کردند که در راستای دستورالعمل وزارت خزانه‌داری به نهادهای مالی، از روز پنجشنبه ارسال پول به افغانستان را که پس از استیلای طالبان از نیمه اوت معلق شده بود، از سر گرفته‌اند.

به گفته آقای پرایس، آمریکا همچنان به ارائه کمک بشردوستانه به مردم افغانستان متعهد است و برای تحقق آن شرکایی در کار امور بشر دوستانه در افغانستان دارد. وی گفت که بنا به دلایل امنیتی نمی‌تواند نام این نهادها را ببرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با دولت آینده افغانستان گفت، که ایالات متحده خواستار تشکیل دولتی است که نماینده همه گروه‌ها، از جمله زنان، باشد، به مبارزه با گروه‌های تروریستی متعهد بماند، و به همه معیارهای جهانی پایبند باشد.

او در مورد خبرنگاران و روزنامه‌نگاران سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی که همچنان در افغانستان مانده‌اند، گفت که آمریکا متعهد است آنها را، که از طریق کار رسانه‌ای‌شان برای آمریکا کار کرده‌اند، از آن کشور خارج کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG