لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

سخنگوی کاخ سفید از ادامه تلاش‌های آمریکا برای اسکان موقت پناهجویان افغانستانی‌ خبر داد


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰

دولت ایالات متحده می‌خواهد پنجاه هزار افغانستانی را موقتا در پایگاه‌های نظامی خود اسکان دهد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در جریان یک کنفرانس خبری گفت که دولت پرزیدنت بایدن به دنبال ظرفیت‌سازی برای اسکان موقت پنجاه هزار پناهجوی افغانستانی در پایگاه‌های نظامی خود است.

خانم ساکی افزود که این افراد پس از دریافت خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های لازم، به نهادها و سازمان‌های مردم‌نهاد اسکان مجدد، معرفی خواهند شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در سخنرانی پایان حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان گفته بود که نیروی نظامی کشورش بیش از ۱۲۰ هزار تن را از افغانستان خارج کرده است که عمده آنها افغانستانی‌های آسیب‌پذیر و کسانی بودند که طی دوره حضور بیست ساله آمریکا در آن کشور با آمریکا همکاری کرده‌اند.

در همین راستا ویکتوریا نولند، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی، امروز در کنفرانس خبری از ساختمان وزارت خارجه گفت که دولت پرزیدنت بایدن در تلاش هستند تا راه‌های امنی را برای کمک به خارج کردن آن دسته از اتباع آمریکا و دارندگان اجازه اقامت دائم، یا گرین کارت، که خواستار خروج از افغانستان هستند، پیدا کنند.

خانم نولند با اشاره به شناسایی صد الی دویست تبعه آمریکا و افراد دارای گرین کارت شناسایی، گفت: «ما طی ۲۴ ساعت گذشته با آنها تماس گرفتیم و گفتیم که به دنبال راهی امن برای خارج کردن آنها، چه زمینی و چه هوایی، هستیم. ما در حال گفتگو با آنها هستیم تا ببینیم که آیا واقعا مایلند آن کشور را ترک کنند و ترجیح می‌دهند این خروج از چه راهی انجام شود. همان‌گونه که رئیس جمهوری گفته‌اند هیچ ضرب الاجلی برای بازگشت این افراد تعیین نشده است.»

خانم نولند از کشورهایی که به عنوان نقطه ترانزیت عمل کردند قدردانی کرد.

وی ادامه داد که رایزنی آمریکا با شرکا و متحدینش برای بازگشایی بخش غیر نظامی فرودگاه کابل ادامه دارد.

به گفته این مقام ارشد وزارت خارجه، آمریکا در این راستا که در چارچوب منافع آمریکا است گفتگو با طالبان را ادامه می‌دهد و آنها را «برپایه کردارشان، و نه گفته‌هایشان» ارزیابی خواهد کرد.

خانم نولند در ادامه گفت که طالبان باید ثابت کند که تغییر کرده اند و می‌توانند کشور را، «بسیار متفاوت با رویه گذشته‌شان» اداره کنند.

خانم نولند همچنین گفت که دولت آمریکا به دنبال یافتن راهی برای ادامه ارائه کمک به مردم افغانستان، فارغ از حکومتی که در افغانستان روی کار آمده و یا خواهد آمد» است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG