لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

پمپئو: عدم حمایت از قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، یک اشتباه جدی بود


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده در مورد آرای اخیر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیجاتی ایران گفت: دو رأی مخالف در شورای امنیت به قطعنامه داشتیم، روسیه و چین. تعجب‌آور نیست که روس‌ها و چینی‌ها بخواهند به جمهوری اسلامی سلاح بفروشند.

مایک پمپئو روز شنبه ۲۵ مرداد در یک نشست خبری در ورشو پایتخت لهستان در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت: تاسف‌برانگیز است که فرانسه و بریتانیا، دو کشور از پنج عضو دارای حق وتو در شورای امنیت، از آنچه کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل برای امنیت‌شان درخواست کرده‌اند، حمایت نکردند.

وی افزود: من عمیقا متاسفم. همچنین متاسفم که همه دنیا علیه بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان به هم نپیوستند تا مطمئن شوند ایرانی‌ها نخواهند توانست سامانه‌های تسلیحاتی را خریداری کنند که قلب اروپا و سامانه‌های دفاع هوایی که اگر ایران نهایتا به سمت توسعه برنامه هسته‌ای نظامی‌اش حرکت کند، ممکن است مورد نیاز باشند را با خطر متوجه می‌کند.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در ادامه خاطر نشان کرد که «این یک اشتباه جدی بود. ما از این بابت متاسفیم.»

مایک پمپئو گفت: ایالات متحده می‌خواهد مقرراتی که از سال ۲۰۰۷ اعمال شده تمدید شود و همانطور که قبلا گفته‌ایم، ایالات متحده مصمم است که اطمینان یابد ایرانی‌ها و این رژیم – رژیم مذهبی – قابلیت رساندن آسیب بیشتر به جهان را نداشته باشد. و به همین خاطر ما به تلاشمان در این راستا در سازمان ملل متحد ادامه خواهیم داد. ما کارمان را به صورت دیپلماتیک ادامه خواهیم داد تا دقیقا به نتیجه درست، که به نظر من کل دنیا آن را درک می‌کند، دست یابیم.

وی اضافه کرد: من فکر می‌کنم، افراد زیادی هستند، و من در این سفر به طور خصوصی شنیده‌ام، که درک می‌کنند این به نفع دنیا نیست که بگذارند تحریم‌های تسلیحاتی [رژیم ایران] لغو شود. من امیدوارم آنها شهامت گفتن آن را به صورت علنی پیدا کنند و به ما در اطمینان حاصل کردن از این که این تحریم‌های تسلیحاتی تمدید می‌شوند کمک کنند.

XS
SM
MD
LG