لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

آسوشیتدپرس: استیضاح پرزیدنت ترامپ می‌تواند از زمان تحلیف جو بایدن آغاز شود


نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان طرح استیضاح پرزیدنت ترامپ پس از تصویب را به خبرنگاران نشان می‌دهد.
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان طرح استیضاح پرزیدنت ترامپ پس از تصویب را به خبرنگاران نشان می‌دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید همزمان با روزی که جو بایدن رسما سوگند می‌خورد و کار خود را به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا آغاز می‌کند، امکان دارد که استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ نیز در سنای ایالات متحده آغاز شود.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان چهارشنبه شب تصویب استیضاح دوم پرزیدنت ترامپ را اعلام کرد و براساس قوانین آمریکا، سنا موظف به اجرای آن است. سنای آمریکا تا ۱۹ ژانویه جلسه‌ای ندارد و رهبر اکثریت جمهوریخواه این نهاد گفته عجله‌ای برای برگزاری جلسه استیضاح ندارد. به این ترتیب نزدیک ترین تاریخ برای برگزاری استیضاح زمانی است که دموکرات‌ها اکثریت را در سنا بدست بیاورند. با انتخابات دو کرسی در ایالت جورجیا، اکنون جمهوریخواهان و دموکرات‌ها هر دو ۵۰ کرسی را در اختیار دارند. با این حال،‌ با رای کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آینده آمریکا،‌ سنا در اختیار دموکرات‌ها خواهد بود.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا عصر روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه (به وقت واشنگتن) پس از حدود هفت ساعت بحث و گفت‌وگو، رأی به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده دادند. در حالی که تنها یک هفته به پایان دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ مانده ‌است، ۲۳۲ نماینده به استیضاح او رای موافق دادند و ۱۹۷ نماینده با آن مخالفت کردند.

استیضاح پرزیدنت ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» پس از حمله گروهی از هواداران او به جلسه کنگره برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در دستور کار قرار گرفت. حمله روز ۱۷ دی به کنگره آمریکا باعث شد یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شوند. این حمله مورد تقبیح و اعتراض مقامات ارشد ایالات متحده قرار گرفت.

رأی مجلس نمایندگان، که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، غیرقابل انتظار نبود. این مجلس قبلا هم در زمستان سال گذشته دونالد ترامپ را استیضاح کرده بود، اما سنا او را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

همزمان با این جلسه پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای خواستار پرهیز از هرگونه خشونت و خرابکاری شد و گفت: این چیزی نیست که مورد حمایت من و آمریکا باشد. من از همه آمریکایی‌ها می‌خواهم که کمک کنند تا تنش‌ها کاهش یابد و خونسردی حاکم شود. با تشکر.»

با رد برگزاری نشست اضطراری در سنا از سوی میچ مک‌کانل، به نظر می رسد که احتمال برکناری ترامپ پیش از پایان ریاست جمهوری اش منتفی است. احتمال دارد سنا بعد از پایان دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، روند استیضاح را برگزار کند. با این حال برخی دموکرات‌ها می‌گویند در آن زمان کنگره باید بر روی بررسی صلاحیت وزرای دولت بایدن تمرکز کند. در صورتی که آقای ترامپ در استیضاح محکوم شود، از تصدی مناصب فدرال محروم خواهد شد.

روند استیضاح چگونه است

بعد از تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، طرح و شواهد موجود به سنا ارسال می‌شود و پس از برگزاری جلسات، آراء نهایی برای محکومیت یا تبرئه گرفته خواهد شد.

سنا در مورد محکومیت و یا تبرئه رئیس جمهوری تصمیم‌گیری می‌کند. برای محکومیت، دو سوم مجلس سنا باید رأی مثبت بدهند که در حال حاضر بعید است چنین شود. با این حال، برخی از جمهوریخواهان از پرزیدنت ترامپ خواسته‌اند که استعفا دهد.

برخی از جمهوریخواهانی که با اقدامات اخیر رئیس جمهوری آمریکا مخالف هستند معتقدند استیضاح، به اختلافات و شکاف دامن می‌زند.

سال گذشته نیز تنها میت رامنی، سناتور جمهورخواه از ایالت یوتا، به محکومیت ترامپ رأی مثبت داده بود.

حتی اگر جلسه محاکمه سنا بعد از دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ برگزار شود، این امر هنوز می‌تواند برای نامزدی دوباره او برای سمت ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۲۴ مانع ایجاد کند.

دموکرات‌ها معتقدند حتی اگر سنا به محکومیت پرزیدنت ترامپ رأی ندهد، باز هم این کار را ادامه خواهند داد تا به گفته برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت، «هیچ رئیس جمهوری نتواند چه اکنون و چه در آینده علیه دولت آمریکا شورش راه بیاندازد.»

XS
SM
MD
LG