لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

مایک پمپئو: کمک ناو آمریکایی نمونه یک اقدام حرفه‌ای و درسی برای ایران است


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با اشاره به اقدام اخیر ناو آمریکایی یو‌اس‌اس چرچیل در کمک به یک شناور موتوری ایرانی که اعلام وضعیت اضطراری کرده بود، آن را نمونه فعالیت حرفه‌ای و درسی برای ایران دانست.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۸ مهرماه با انتشار پیامی در توئیتر گفت: «روز ۱۵ اکتبر (۲۴ مهر) یک شناور با پرچم ایران که در وضعیت اضطراری قرار داشت برای یو‌اس‌اس ویسنتون اس. چرچیل پیام فرستاد. نیروی دریایی آمریکا به خدمه غذا، آب، و تجهیزات داد و به آنها کمک کرد به راهشان ادامه دهند.»

مایک پمپئو افزود: «حرفه‌ای‌ بودن همین است - و این درسی برای ایران است.»

خبر این کمک پیشتر و روز جمعه در صدای آمریکا منتشر شد. پس از آن که شناور ایرانی با استفاده از نور چشمک‌زن پیام داد که در شرایط اضطراری قرار دارد، ناوشکن یو.اس.اس وینتسون اس. چرچیل نیروی دریایی آمریکا، که در قالب «نیروهای دریایی ترکیبی» فعالیت می‌کند، به خدمه این شناور ایرانی غذا و آب داد.

بنا بر این گزارش، در پی برقراری رابطه رادیویی خدمه شناور ایرانی توضیح دادند که موتور شناور آنها به دلیل از کار افتادن باتری آن روشن نمی‌شد و ذخیره غذا و آب آنها تمام شده بود.

«نیروهای دریایی ترکیبی» (سی‌ام‌اف) یک همکاری دریایی چند ملیتی است که برای مقابله با عوامل غیرقانونی غیر‌دولتی فعال در دریاهای آزاد با هدف ارتقاء امنیت، ثبات، و رفاه در خلیج فارس، دریای سرخ، خلیج عدن، اقیانوس هند، و دریای عمان فعالیت می‌کند.

XS
SM
MD
LG