لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا: از شهروندان‌مان در برابر استبداد چین محافظت می‌کنیم


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با انتقاد از صدور احکام بازداشت برای شش فعال دموکراسی‌خواه در خارج از مرزهای چین، از جمله یک شهروند آمریکایی، گفت که ایالات متحده به محافظت از شهروندان خود در برابر استبداد چین، ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد با صدور بیانیه‌ای گفت: «حزب کمونیست چین توانایی تحمل آزاداندیشی مردم خودش را ندارد و به شکل فزاینده‌ای در تلاش برای افزایش دسترسی‌اش [برای سرکوب] به خارج از مرزهای چین است.»

مایک پمپئو افزود: «در تازه‌ترین نمونه آن، گزارش‌ شده است که مقامات چینی احکام دستگیری شش فعال دموکراسی‌خواه که ساکن خارج از چین هستند، از جمله یک شهروند ایالات متحده، را صادر کرده‌اند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «[ما در] ایالات متحده و دیگر کشورهای آزاد به محافظت از مردم‌مان در برابر بازوی دراز استبداد چین، ادامه می‌دهیم.»

چین هفته پیش اعلام کرد برای شش نفر به اتهام همکاری با قدرت‌های خارجی، که طبق قوانین جدید می‌تواند مجازات حبس ابد داشته باشد، حکم جلب صادر کرده است.

در هفته‌های اخیر مقامات آمریکا بارها درباره رفتار حکومت چین هشدار دادند. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در تاریخ ۱۰ مرداد پس از اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه چین، از همه کشورها خواست به آمریکا پیوسته و نقض گسترده حقوق بشر توسط حزب کمونیست چین را محکوم کنند.

XS
SM
MD
LG