لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

مایک پمپئو می‌گوید اپلیکیشن‌های چینی اطلاعات کاربران را مستقیما به حزب کمونیست چین منتقل می‌کنند


مایک پمپئو
مایک پمپئو

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه یافته‌هایی را که نخستین بار هفته گذشته پیتر ناوارو، مشاور پرزیدنت ترامپ و رئیس دفتر سیاست‌گذاری بازرگانی و تولید در کاخ سفید، در مورد اپلیکشین‌های چینی بیان کرده بود، تایید کرد. آقای ناوارو گفته بود، اپلیکشین‌های چینی رسانه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های موبایلی که می‌توانند برای سرقت اطلاعات شخصی و مالی افراد به منظور باج‌گیری و اخاذی به کار گرفته شوند، ‌داده‌های جمع‌آوری شده در مورد کاربران را به ارتش چین و حزب کمونیست چین می‌فرستند.

آقای پمپئو در یک گفت‌و‌گو با برنامه «صبح یکشنبه» شبکه فاکس نیوز گفت:‌ «همان طور که پیتر ناوارو گفت، این شرکت‌های نرم‌افزاری چینی که در ایالات متحده فعالیت بازرگانی دارند داده‌ها را مستقیما به حزب کمونیست چین، به نهادهای امنیت ملی آنها، منتقل می‌کنند.»

وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرد که مردم آمریکا «درک کنند» این اپلیکشین‌های موبایل چینی چه نوع داده‌هایی را گردآوری می‌کنند. وی گفت: «این می‌تواند الگوی تشخیص چهره آنها باشد. این می‌تواند اطلاعاتی درباره محل سکونت‌شان، شماره تلفن‌‌ آنها، [و] دوستانی که با آنها مرتبط هستند، باشد. آنها مشکلاتی هستند که پرزیدنت ترامپ روشن کرده است ما به آنها رسیدگی خواهیم کرد. این‌ها مشکلات امنیت ملی به معنای واقعی هستند.»

آقای پمپئو گفت: «پرزیدنت ترامپ گفت [که] دیگر بس است و ما این مشکل را حل خواهیم کرد. و از این رو، او طی چند روز آینده در رابطه با طیف گسترده‌ای از تهدیدات امنیت ملی که از سوی نرم‌افزارهای مرتبط با حزب کمونیست چین وجود دارد، اقدام خواهد کرد.»

وی گفت: «ما به یک راه‌حل بسیار نزدیک شده‌ایم و من فکر می‌کنم که شما به زودی شاهد اعلام [این موضوع توسط] رئیس‌جمهوری خواهید بود.»

XS
SM
MD
LG