لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

پنتاگون اخبار انفجار فرودگاه کابل را تصحیح کرد: فقط یک انفجار انتحاری روی داده است


جان کربی سخنگوی پنتاگون (راست) و ژنرال تیلور در کنفرانس خبری در وزارت دفاع ایالات متحد، عکس از ارشیو
جان کربی سخنگوی پنتاگون (راست) و ژنرال تیلور در کنفرانس خبری در وزارت دفاع ایالات متحد، عکس از ارشیو

وزارت دفاع ایالات متحده اخبار منتشر شده در مورد حمله دیروز به فرودگاه کابل را اصلاح کرده و گفت فقط یک بمب‌گذار انتحاری روی داده و انفجار دومی در کار نبوده است. پنتاگون همچنین اعلام کرد آمار خروج از افغانستان از زمان شروع عملیات، به ۱۱۱ هزار تن رسیده است.

ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز جمعه پنجم شهریور در جریان یک کنفرانس خبری در پنتاگون گفت: «می‌توانیم بگوییم که انفجار دومی در کابل و در یا نزدیکی هتل بارون در کار نبوده و فقط یک انفجار انتحاری بوده‌ است.»

ژنرال تیلور افزود: «ما نمی‌دانیم آن گزارش اشتباه چه طور بیرون آمده، ولی می‌دانیم و جای تعجب ندارد که در شرایط در حال تغییر اطلاعات به درستی منتقل نشود و یا اطلاعات نادرست دست به دست شود. ما فکر کردیم بهتر است سوابق را برای شما تصحیح کنیم.»

او همچنین افزود دو پرواز امروز در پایگاه رامستاین در آلمان به زمین نشست که زخمی‌های حمله دیروز به فرودگاه کابل سرنشین آن بودند و به مرکز درمانی منتقل شدند.

ژنرال تیلور همچنین گفت: «عملیات خروج را در کابل ادامه دادیم. روز گذشته ۳۵ هواپیمای نظامی ایالات متحده، ۲۹ هواپیمای سی-۱۷ و شش هواپیمای سی-۱۳۰، با نزدیک به حدود هشت هزار و ۵۰۰ تن افغاستان را ترک کردند. به علاوه ۵۴ پرواز متحدان، چهار هزار تن دیگر کابل را ترک کردند.»

او افزود: «ظرف ۲۴ ساعت گذشته، کل پروازهای دیروز از کابل به شمار ۸۹ رسید که ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن را خارج کرد. در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳۰۰ آمریکایی افغانستان را ترک کردند و به این ترتیب آمار کامل آنها به پنج هزار و یکصد تن رسید. از زمان شروع عملیات خروج تاکنون، حدود ۱۱۱ هزار تن از افغانستان خارج شده‌اند.»

جان کربی، سخنگوی پنتاگون& هم در این جلسه اعلام کرد سه پایگاه به فهرست مراکزی که میزبان خروجی‌ها از افغانستان به آمریکا هستند اضافه شد. آقای کربی گفت: «کوانتیکو و پایگاه پیکت در ویرجینیا و پایگاه هالمن در نیومکزیکو به فهرست پایگاه‌های پذیرای خروجی‌های افغانستان اضافه شدند.»

XS
SM
MD
LG