لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۶

جروزالم‌ پست: مقامات نظامی اسرائیل پیش از حمله کابل نسبت به تهدید داعش هشدار داده بودند


حمله روز پنجشنبه به فرودگاه کابل
حمله روز پنجشنبه به فرودگاه کابل

به گزارش جروزالم پست مقامات نظامی اسرائیل در مورد حمله تروریستی روز پنجشنبه در کابل هشدار داده بودند.

جروزالم پست در گزارشی که روز جمعه پنجم شهریور منتشر شده است، می‌گوید مقامات نظامی اسرائیل از چند روز قبل نسبت به حمله مرگبار تروریستی روز پنجشنبه در کابل، به ویژه در نزدیکی فرودگاه، هشدار داده بودند. در این حمله حدود ۹۰ نفر، از جمله ۱۳ تن از نظامیان آمریکا، کشته شدند.

یک مقام ارشد نظامی اسرائیل به جروزالم پست گفت که شبه‌نظامیان آزاد شده از زندان می‌توانند راهی دیگر مناطق خاورمیانه شوند و در حملات نظامی حضور فعال داشته باشند.

گروه داعش خراسان در سال ۲۰۱۴ توسط حافظ سعید خان، که یک شهروند پاکستان و از افراد باسابقه تحریک طالبان پاکستان است، بنیان نهاده شد و از آن زمان در افغانستان فعال بوده است.

در جریان اوج گرفتن گروه داعش، داعش خراسان یکی از زیرمجموعه‌های آن‌ بود که با داشتن دستکم دو هزار شبه‌نظامی، فعالیت‌ خود در لیبی و مصر را افزایش داد.

این مقام نظامی ارشد اسرائیلی که نامی از او برده نشده،‌ به جروزالم پست گفته است، خطر دیگر، تسلیحات پیشرفته آمریکایی، از جمله خودروهای زرهی، جت‌های جنگنده، و دیگر سلاح‌هایی است که در اختیار ارتش افغانستان بوده است.

به گفته این مقام نظامی، طالبان شاید به دلیل نداشتن خدمه آموزش‌دیده،‌ نتوانند از جت‌های جنگی یا هلیکوپترها استفاده کنند، ولی ممکن است آن را به گروه‌های دیگر بدهند.

XS
SM
MD
LG