لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

ایالات متحده برای اطلاعات مرتبط با «حملات به اماکن دیپلماتیک آمریکا در عراق» جایزه گذاشت


تصویری از سفارت آمریکا در بغداد - آرشیو
تصویری از سفارت آمریکا در بغداد - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ خرداد اعلام کرد که تا سقف ۳ میلیون دلار برای دریافت اطلاعات مربوط به حملات به اماکن دیپلماتیک آمریکا در عراق جایزه تعیین کرده است.

این خبر در توییتر توسط برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت خارجه ایالات متحده اعلام شده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید خواهان دریافت اطلاعات درباره حملاتی که در گذشته انجام گرفته و یا برای آینده طراحی شده، است.

آمریکا پیشتر گروه‌های مورد حمایت ایران را به هدف قرار دادن منافع آمریکا در عراق متهم کرده است.

پیشتر، سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا در اربیل، گزارش داده بود که یکی از فرماندهان حشدالشعبی می‌گوید که ایران نیروهای این گروه شبه‌‌نظامی را با پهپاد مسلح کرده است و این پهپادها در حال حاضر برای هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی در عراق به کار می‌روند.

به گزارش سوران خاطری، عبدالرحمن الجزایری، در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیونی روداو گفت: «حشدالشعبی با پهپادهایی که از ایران وارد کرده، مراکز آمریکایی در عراق را هدف قرار می‌دهد.»

ژنرال کنت مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، چند هفته پیش در سفری به عراق، پهپادهای ایران را «تهدیدی جدی برای نیروهای آمریکایی در منطقه» دانسته بود.

حشدالشعبی سال گذشته عملا به دو گروه تقسیم شد. گروه‌های وفادار به آیت‌الله سیستانی با نیروهای مسلح عراق ادغام شدند و در سیاست دخالتی نمی‌کنند. از سویی، دیگر، گروه‌های وفادار به ایران ادغام نشده‌اند، حزب سیاسی تشکیل داده‌اند، و به عقیده بسیاری از کارشناسان، می‌کوشند نسخه دیگری از سپاه پاسداران را در عراق ایجاد کنند.

در همین حال، وین ماروتو، سخنگوی نیروهای ائتلاف علیه داعش در عراق روز پنجشنبه ۲۰ خرداد و در پیامی به نقل از مقامات عراق اعلام کرد فرودگاه بین‌المللی بغداد هدف حمله پهپادی قرار گرفت.

بر این اساس، سه پهپاد به فرودگاه بغداد حمله کرده که یکی از آن‌ها سرنگون شد.

XS
SM
MD
LG