لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

در پاسخ به تهدیدهای رژیم ایران، ناو هواپیمابر آمریکا در خاورمیانه می‌ماند


 ناو یواس‌اس نیمیتز - آرشیو
ناو یواس‌اس نیمیتز - آرشیو

کریس ميلر، وزیر دفاع موقت ایالات متحده دستور داد ناو یواس‌اس نیمیتز در حوزه عملیاتی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) باقی بماند.

وزیر دفاع آمریکا دلیل اتخاذ این تصمیم را تهدیدهای رهبران رژیم ایران علیه پرزیدنت ترامپ و دیگر مقامات ایالات متحده عنوان کرده است.

پیش از این وزیر دفاع موقت آمریکا دستور داده بود ناو یواس‌اس نیمیتز با تکمیل ماموریت تقریبا ۱۰ ماهه‌اش به کشور بازگردد.

این ناو هواپیمابر برای فراهم کردن پوشش هوایی در جریان عملیات کاهش شمار نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان و سومالی و بازگرداندن آنها به ایالات متحده در منطقه حضور داشت.

از سوی دیگر در روز ۱۰ دی ماه ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) اعلام کرده بود که دو فروند بمب‌افکن بی‌ـ‌۵۲ با پرواز مستقیم و با سوختگیری هوایی از پایگاهی در ایالت داکوتای شمالی راهی خاورمیانه شدند.

در بیانیه سنتکام آمده بود: «اعزام این دو هواپیما حاوی پیامی روشن در خصوص بازدارندگی، به هرکسی است که بخواهد به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکا صدمه وارد کند.»

ژنرال فرنک مکنزی، فرمانده سنتکام نیز پس از این اعزام تاکید کرده بود: «ما دنبال درگیری نیستیم؛ ولی هیچکس نباید توانایی ما در دفاع از نیروهایمان و یا واکنش قاطع به هرگونه حمله‌ای را دستکم بگیرد.»

XS
SM
MD
LG